Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Świat

Wirtualne obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück

obóz ravensbruck fot. Wikipedia.org

W formie wirtualnej odbyły się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück. Jedną z więźniarek tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego była prof. Wanda Półtawska, przyjaciółka św. Jana Pawła II.

 

Muzeum Pamięci Ravensbrück z powodu pandemii jest zamknięte od 14 marca. Z tego powodu nie odbyły się żadne wydarzenia, które zostały zaplanowane w dniach 17–20 kwietnia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu.

– Nasze Stowarzyszenie planowało wyjazd do Ravensbrück na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Mieliśmy złożyć kwiaty i zapalić znicze, modlić się, wspominać o dzielnych kobietach w miejscach pamięci w KL Ravensbrück, w Fürstenbergu i w Neubrandenburgu, a wiersze Więźniarek wyśpiewane przez artystów koncertu „Siła miłości” echo miało nieść daleko – mówi Elżbieta Kuta ze Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, która poinformowała, że ze względu na epidemię uroczystości odbyły się w formie wirtualnej.

19 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej www.ravensbrueck-sbg.de oraz w mediach społecznościowych można było zobaczyć i wysłuchać wystąpień dr Insy Eschebach, Dyrektor Muzeum Pamięci Ravensbrück, Ambry Laurenzi, Przewodniczącej Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück, dr Manji Schüle, Ministra Nauki, Badań i Kultury Brandenburgii, prof. Moniki Grütters, Ministra Stanu i Federalnego komisarza ds. Kultury i Mediów, Amélie de Montchalin, Sekretarza Stanu do Spraw Europejskich przy Ministrze ds. Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, publicystki Adriany Altaras. Kaddish zaśpiewała Mimi Sheffer.

Międzynarodowy Komitet Ravensbrück reprezentował także głos Barbary Piotrowskiej. – Czy to obecne doświadczenie dotyczące nas wszystkich nie uczy nas czegoś? Wszelkie podziały polityczne, społeczne, religijne w poszczególnych krajach i między nimi nie mają znaczenia wobec potrzeby ratowania życia ludzkiego. Wymaga to zjednoczenia myśli i działań, wzajemnej pomocy, a przede wszystkim pokory. Następne pokolenia nich czerpią doświadczenia z naszych przeżyć i żyją w spokoju i pokoju – powiedziała Polka ocalona z obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Wszystkie przemówienia są dostępne z napisami w języku niemieckim lub angielskim. Planowane są tłumaczenia na język francuski i polski.

Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück Muzeum Pamięci Ravensbrück opublikowało na YouTubie we współpracy z Towarzystwem Prawy Brzeg nagrania koncertu „Siła miłości” na podstawie twórczości więźniarek obozu.

Konzentrationslager Ravensbrück utworzono w 1938 r. Był to największy kobiecy, międzynarodowy obóz koncentracyjny na terenie Trzeciej Rzeszy, zorganizowany przed drugą wojną światową. SS zarejestrowało w sumie 132 tys. kobiet i dzieci, 20 tys. mężczyzn i 1 tys. dziewcząt obozu karnego dla niepełnoletnich „Jugendschutzlager Uckermark”. W latach 1942–1944 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, ale z najnowszych badań wynika, że zamordowano tam około 40 tysięcy osób, z czego prawie połowę stanowiły Polki. Do obozu kobiety trafiały m.in. za udział w strukturach Państwa Podziemnego, jak np. Karolina Lanckorońska czy Wanda Półtawska. Obóz funkcjonował do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 roku.

Oceń treść:
Źródło:
  1. Czy oprócz kadiszu jakiś ksiądz odprwil mszę świętą za ofiary?

;