Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Patriotyzm

Wirtualne obchody Dnia Niepodległości w Krakowie

 fot. Łukasz Kaczyński

Z powodu nasilającej się pandemii uroczystości Dnia Niepodległości w Krakowie zostały mocno ograniczone. Krakowianie mogą oddać patriotycznie krew, ale w większości wydarzeń związanych z 11 listopada wezmą udział w internecie, na przykład w tradycyjnej Krakowskiej Lekcji Śpiewania pieśni narodowych.

Każdego roku 11 listopada ze wzgórza wawelskiego wyruszał uroczysty pochód, który ulicami miasta kierował się w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. Z racji wymogów sanitarnych w tym roku przemarsz ten nie odbędzie się.

Obchody rozpocznie natomiast złożenie o godz. 9:30 kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie na godz. 10:00 zaplanowano Mszę św. w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej, której przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski złożą kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, a następnie o godz. 11:45 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

- Tradycyjnie cały Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi, które pojawią się na Rynku Głównym, Małym Rynku, taborze komunikacji miejskiej, jak i budynkach publicznych - opisuje Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.

W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz TAURON ARENA Kraków zaświecą się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach. 11 listopada w samo południe zostanie też odegrany hymn państwowy z wieży kościoła Mariackiego w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Inaczej niż dotychczas będzie wyglądać także tradycyjna patriotyczna Krakowska Lekcja Śpiewania. - W środę, 11 listopada o godz. 11:00 na internetowej stronie naszego miasta oraz na stronie bibliotekapiosenki.pl będzie miała miejsce premiera wideoklipów przygotowanych specjalnie na tę okazję - zaprasza mieszkańców i nie tylko Waldemar Domański, jej organizator.

Z kolei TAURON i Zamek Królewski na Wawelu zachęcają do oddawania krwi w ramach obchodów „Tygodnia Patriotycznego”. Wczoraj na wzgórzu wawelskim znajdował się specjalny krwiobus, gdzie można było oddawać krew. W kolejne dni aż do 14 listopada (z wyłączeniem środy) można to uczynić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przy ul. Rzeźniczej 11 w Krakowie.

- Patriotyzm to przede wszystkim myślenie o innych i chęć niesienia pomocy. Dlatego tak cenne są te codzienne gesty, które niosą realną pomoc. Krwi nie da się wyprodukować, zachęcamy do włączenia się do tej szlachetnej akcji, bo to właśnie solidarność i empatia tworzą wspólnotę - podkreślił na stronie www.rckik.krakow.pl Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy firmy TAURON. 

Co więcej, w ramach „Tygodnia Patriotycznego” TAURON wraz z Zamkiem Królewskim przygotował szereg bezpiecznych wydarzeń kulturalnych. Można m.in. wziąć udział w warsztatach artystycznych on-line, a na Facebooku organizowany jest też konkurs wiedzy o Wawelu. Chętni będą mogli również wysłuchać koncertu szopenowskiego. Szczegółowe informacje na temat tych wydarzeń dostępne są na stronie www.wawel.krakow.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;