Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Wspomnienia

Wkrótce otwarcie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II powstaje w Częstochowie. Jego otwarcie zaplanowano na 11 sierpnia. Z kolekcją liczącą 5,5 tys. eksponatów – w tym 1,5 tys. monet z wizerunkiem papieża-Polaka - będzie należało do największych na świecie tego typu placówek.

 

Spośród monet papieskich zgromadzonych w nowym muzeum najmłodsza pochodzi z drugiej połowy 2011 r., a najstarsza z 1982 r. Do prawdziwych perełek kolekcji zaliczyć można monetę o nominale 200 tys. zł z 1987 r., wykonaną ze złota próby Au 900, wydaną zaledwie w pięciu egzemplarzach, oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.

W muzeum ponadto można będzie podziwiać medale rocznicowe, pielgrzymkowe oraz inne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II, m. in. replikę pierścienia, szat liturgicznych, stułę i nieodebraną piuskę papieską, a także replikę pastorału. Zgromadzono także interesujący zbiór znaczków pocztowych, zdjęć oraz obrazów z Janem Pawłem II. Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania.

Muzeum powstaje dzięki pasji Krzysztofa Witkowskiego, prezesa firmy President Electronics Poland. Część kolekcji została pozyskana od kolekcjonera z Londynu Wojciecha Grabowskiego, którego zbiory były m.in. prezentowane podczas wizyty Jana Pawła II w Anglii i na Zamku Królewskim w Warszawie.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mieścić się będzie w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland. Usytuowane jest w bezpośredniej bliskości drogi krajowej nr 1, 5 km od Jasnej Góry. Ogromny parking przy budynku będzie w stanie pomieścić dziesiątki autokarów i setki pojazdów osobowych. Muzeum czynne będzie dla grup zorganizowanych od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 17.30. Rezerwacji będzie można dokonywać przez internet i telefonicznie.

Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowano na 11 sierpnia o godz. 11.00. Wezmą w nim udział m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i papieski fotograf Arturo Mari.

Strona muzeum

Źródło:
;