Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Wspomnienia

 fot. domjp2.pl

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na cykl podcastów pt. „Wojtyłowie – śladami rozmów z dawnych lat”.

 

Cykl, będący nostalgiczną podróżą do przeszłości, do Wadowic lat 20. i 30. XX wieku, nie tylko przywołuje fakty z biografii Ojca Świętego, ale także nadaje autentyczności historiom, które znamy.

Projekt łączy prezentację wybranych fragmentów archiwalnych wypowiedzi (sąsiadów, przyjaciół czy szkolnych profesorów Karola Wojtyły), zarejestrowanych w latach 80. XX wieku przez Zbigniewa Bieniasza (m.in. autora książki „Lolek Złotempisany”) z komentarzem historycznym i narracją eksperta. Dr hab. Tomasz Graff – historyk, badacz dziejów i kultury czasów nowożytnych, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przybliża słuchaczom historię życia i młodości Papieża z Wadowic.

Podcasty prezentowane będą w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19.00 w serwisie Spotify i Google Podcasts oraz na stronie internetowej, profilu Facebook i kanale YouTube papieskiego Muzeum.

28 stycznia 2022 r. wyemitowany został pierwszy odcinek cyklu zatytułowany „Rodzina Państwa Wojtyłów”, przybliżający postaci najbliższe Ojcu Świętemu: jego rodziców – Emilię i Karola Wojtyłów oraz starszego brata – Edmunda. To dzięki nim Karol Wojtyła uczył się szacunku, odpowiedzialności i empatii, budując tym samym swoją wyjątkową, bogatą osobowość. Podcast jest również opowieścią o Jego rodzinnym domu przepełnionym miłością, ciepłem i zrozumieniem, ale również naznaczonym stratą i bólem po śmierci mamy i brata. O najbliższych przyszłego papieża opowiadają, m.in.: Helena Szczepańska, Bogusław Banaś, Tadeusz Cichoń, Eugeniusz Mróz, Karol Poliwka, Zbigniew Siłkowski.

Znawca tematu, członek Komisji Historycznej powołanej przez abpa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego, zajmującej się badaniem biografii Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów – dr hab. Tomasz Graff dzieli się ze słuchaczami swoją bogatą wiedzą.

Źródło:
;