Małopolska
Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Święta Rodzina, Trzej Królowie, latające aniołki, pastuszkowie i pasące się zwierzęta. W tym roku szopki powrócą na krakowski rynek w oryginalnej, nietypowej formie. Okres świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z szopkami i zwyczajem odwiedzania ich w kościołach. Dlatego w tym roku Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma dla krakowian i gości miasta wyjątkową propozycję – najpiękniejsze prezentacje miejsca narodzin Jezusa Chrystusa można znaleźć w witrynach sklepów, restauracji, księgarni i kawiarni zlokalizowanych bezpośrednio przy Rynku Głównym w Krakowie.
„Miłośników krakowskich tradycji zapraszamy na spacer śladami świętych, aniołów i pasterzy, którzy usłyszeli głos Anioła i ruszyli do Betlejem w terminie od 6 grudnia do 6 stycznia. W witrynach wokół krakowskiego rynku znajdziecie archiwalne szopki z Konkursu Szopek Krakowskich organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa” – zapowiadają organizatorzy.
Przed II wojną światową budowaniem szopek zajmowali się wyłącznie murarze. Dziś robią to głównie hobbyści. Bajkowe połączenia architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki od lat budzą zachwyt mieszkańców i turystów. W tym roku, w krakowskich witrynach zobaczymy m.in.: trzywieżową, dwukondygnacyjną i zelektryfikowaną szopkę, w której prócz Świętej Rodziny i anioła znaleźli się również górale oraz dwóch św. Mikołajów, a także umieszczoną w czarnym futerale zmechanizowaną szopkę z pozytywką.
Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczyna się każdego roku tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia. Na Rynek Główny w Krakowie przybywają szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Wraz z dźwiękami hejnału, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, barwnym korowodem przenoszą swoje prace do siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory, gdzie następnie wszystkie zgłoszone prace tradycyjnie prezentowane są na uwielbianej przez mieszkańców Krakowa i turystów pokonkursowej wystawie, którą tym razem będzie można oglądać od 7 grudnia 2015 do 28 lutego 2016.
Szopek należy szukać w witrynach:
Pawilonu Wyspiańskiego
Księgarni Matras
Księgarni Muzycznej Kurant
ADLovingHome
Sukiennic
Sopockiego Domu Aukcyjnego
Banku PKO SA
Restauracji Hawełka
Sklepu Wawel
Butiku Kawowego NESPRESSO
Sklepu R7
Komisariatu Policji nr I w Krakowie
Piano Rouge
Restauracji Wesele
Kawiarni Starbucks Coffee
Słodkiego Wierzynka
Restauracji Wierzynek
Restauracja & Pizzeria Virtuoso