Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Małopolska

Wokół Szopki – spacerem po Krakowie

 fot. Materiały prasowe

Święta Rodzina, Trzej Królowie, latające aniołki, pastuszkowie i pasące się zwierzęta. W tym roku szopki powrócą na krakowski rynek w oryginalnej, nietypowej formie. Okres świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z szopkami i zwyczajem odwiedzania ich w kościołach. Dlatego w tym roku Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma dla krakowian i gości miasta wyjątkową propozycję – najpiękniejsze prezentacje miejsca narodzin Jezusa Chrystusa można znaleźć w witrynach sklepów, restauracji, księgarni i kawiarni zlokalizowanych bezpośrednio przy Rynku Głównym w Krakowie.

 

„Miłośników krakowskich tradycji zapraszamy na spacer śladami świętych, aniołów i pasterzy, którzy usłyszeli głos Anioła i ruszyli do Betlejem w terminie od 6 grudnia do 6 stycznia. W witrynach wokół krakowskiego rynku znajdziecie archiwalne szopki z Konkursu Szopek Krakowskich organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa” – zapowiadają organizatorzy.

Przed II wojną światową budowaniem szopek zajmowali się wyłącznie murarze. Dziś robią to głównie hobbyści. Bajkowe połączenia architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki od lat budzą zachwyt mieszkańców i turystów. W tym roku, w  krakowskich witrynach zobaczymy m.in.: trzywieżową, dwukondygnacyjną i zelektryfikowaną szopkę, w której prócz Świętej Rodziny i anioła znaleźli się również górale oraz dwóch św. Mikołajów, a także umieszczoną w czarnym futerale zmechanizowaną szopkę z pozytywką.

Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczyna się każdego roku tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia. Na Rynek Główny w Krakowie przybywają szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Wraz z dźwiękami hejnału, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, barwnym korowodem przenoszą swoje prace do siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory, gdzie następnie wszystkie zgłoszone prace tradycyjnie prezentowane są na uwielbianej przez mieszkańców Krakowa i turystów pokonkursowej wystawie, którą tym razem będzie można oglądać od 7 grudnia 2015 do 28 lutego 2016.

 

Szopek należy szukać w witrynach:

        Pawilonu Wyspiańskiego
        Księgarni Matras
        Księgarni Muzycznej Kurant
        ADLovingHome
        Sukiennic
        Sopockiego Domu Aukcyjnego
        Banku PKO SA
        Restauracji Hawełka
        Sklepu Wawel
        Butiku Kawowego NESPRESSO
        Sklepu R7
        Komisariatu Policji nr I w Krakowie
        Piano Rouge
        Restauracji Wesele
        Kawiarni Starbucks Coffee
        Słodkiego Wierzynka
        Restauracji Wierzynek
        Restauracja & Pizzeria Virtuoso

;