Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Dziedzictwo

 fot. Piotr Fałat, Fundacja Brak Słońce

Pomimo pandemii krakowska Fundacja Brat Słońce po raz kolejny organizuje akcję „Wolontariat dla Kresów”. Do inicjatywy, której celem jest uporządkowanie historycznych cmentarzy polskich w ukraińskich Bołszowcach i Podilli, można się zgłosić do końca czerwca.

Wyjazd na Ukrainę zaplanowano na 9-16 sierpnia. Zadaniem uczestników akcji będzie m.in. czyszczenie i naprawa nagrobków, usuwanie chwastów, korzeni czy zarośli, weryfikacja poszczególnych nagrobków z naniesieniem stwierdzonych zmian na mapę cmentarza oraz przygotowanie relacji z wykonanych prac w postaci artykułów czy reportaży.

Wolontariat zostanie poprzedzony specjalnym spotkaniem integracyjno-szkoleniowym, które zostanie zorganizowane w Krakowie 8 sierpnia. - Są różnego rodzaju pamięci, które mamy i dla których się poświęcamy, a które stanowią o naszej tożsamości. Pamięć historyczna poza granicami kraju i to w miejscu wielowiekowych tradycji i z obecnością wielu naszych rodaków, stanowi nieodzowny element tworzący naszą przyszłość - opisuje o. Bronisław Staworowski OFMConv, prezes Fundacji Brat Słońce.

Wskazuje, że jest to istotne zarówno dla budowania postaw i charakterów narodowych, jak i tworzenia relacji międzypaństwowych na poziomie ludzkim. - Stosunki polsko-ukraińskie nie są łatwe i wynika to z różnych zakrętów wspólnej historii. Nasza obecność tam na pewno zmienia ich nastawienie do Polaków i umożliwia otwarcie na prawdę historyczną, w tym też na przyznawanie się do błędów przodków  - podkreśla.

Do udziału w projekcie zaproszone są osoby pełnoletnie posiadające ważny paszport, czyli ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy. „Szczególnie zachęcamy młodzież, studentów, osoby wykwalifikowane w dziedzinach związanych z projektem (konserwacja zabytków/kamienia, ogrodnictwo, leśnictwo, topografia, reportaż, filmowanie, fotografowanie, archiwistyka, historia)” - namawiają organizatorzy.

Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail projekty@bratslonce.pl. Szczegółowe informacje o inicjatywie „Wolontariat dla Kresów” dostępne są pod adresem www.bratslonce.pl.

- Chciałem na własne oczy przekonać się jak wyglądają dawne Kresy, jak żyją i co myślą lokalni mieszkańcy, a także zadbać o znaki obecności Polaków na tych terenach. Przyświecała mi również myśl, że mogę chociaż troszeczkę przyczynić się do budowy pojednania i przyjaźni między naszymi narodami - wspomina swój wyjazd na Ukrainę sprzed dwóch lat Adam.

Fundacja pokrywa wszystkie koszty związane z wyjazdem na Ukrainę tj. zapewnia noclegi, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Na czas trwania projektu zostaną z uczestnikami akcji podpisane umowy wolontariackie.

Fundacja Brat Słońce powstała w 2011 roku. Organizacja, powołana przez braci franciszkanów krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, realizuje swoją misję poprzez m.in. angażowanie młodych w wolontariat, renowację zabytków, odbudowę i opiekę nad miejscami pamięci na dawnych Kresach Wschodnich, działania charytatywne, wspieranie dzieł misyjnych, prowadzenie działań edukacyjnych poprzez szkolenia i warsztaty, a także organizację Dnia św. Franciszka w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;