Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pod oknem

Wręczono odznaczenia „Beati Misericordes”

wręczenie odznaczeń beati misericordes fot. ks. Andrzej Sawulski SCJ

Członkowie Rady Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostali wyróżnieni odznaczeniami kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach – „Beati Misericordes”.

 

Odznaki „Beati Misericordes” za gorliwą i wytrwałą służbę w dziele Bożego Miłosierdzia wręczył 15 marca br. honorowy kustosz sanktuarium bp Jan Zając. – Za tym odznaczeniem kryje się wdzięczność wobec osób zaangażowanych w służbie Miłosierdziu Bożemu, ale także prośba, by w dalszym ciągu prowadzić to apostolstwo, aby Jezusowe słowa „błogosławieni miłosierni” były zawsze motywem służenie Panu Bogu przez modlitwę, słowo i czyn – powiedział bp Zając podczas wręczenia odznaczeń w Domu Duszpasterskim w Krakowie Łagiewnikach. 

Odznaki „Beati Misericordes” zostały przyznane już po raz drugi, a wśród uhonorowanych w tym roku osób znaleźli się m.in. członkowie Rady Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego: ks. infułat Bronisław Fidelus, ks. prałat Jan Kabziński, prof. Andrzej Zoll, malarz obrazów Miłosierdzia Bożego Janusz Antosz, emerytowany ordynariusz częstochowski abp Stanisław Nowak, były general michalitów ks. Kazimierz Radzik oraz dwóch sercanów - ks. Andrzej Sawulski i ks. Stanisław Mieszczak.

– To miejsce jest w centrum zainteresowania świata. To zaszczyt, że możemy być tymi, którzy przyczyniają się swą pracą, by sanktuarium Bożego Miłosierdzia promieniowało na cały świat – podkreślił bp Zając, honorowy kustosz łagiewnickiego sanktuarium, który jednocześnie przewodniczył corocznemu zebraniu Rady Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wspierającej rozbudowę i działalność sanktuarium. 

Dzięki pozyskiwanym środkom oraz ofiarności dobroczyńców Fundacja doprowadziła m.in. do zbudowania nowych organów w bazylice, poświęconych w sierpniu ubr. przez abp Marka Jędraszewskiego. Wcześniej na ścianach świątyni zawisły stacje Drogi Krzyżowej, a niebawem powstanie, staraniem Fundacji, Droga Miłosierdzia, czyli 21 spotkań Jezusa zapisanych na kartach Ewangelii zilustrowanych filmami.

– Jest to nowe nabożeństwo, zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski, którego autorem jest kustosz sanktuarium ksiądz prałat Franciszek Ślusarczyk. Chcemy to nabożeństwo propagować w tym wyjątkowym miejscu, ale konstrukcja Drogi Miłosierdzia będzie możliwa do przeniesienia w inne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba – objaśniali jej ideę prezes Fundacji ks. Zygmunt Kosowski i wicekustosz  ks. Aleksander Wójtowicz. Nowością będzie także otwarcie Sklepu Anielskiego z różnymi dewocjonaliami. 

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia należy do trzydziestu największych miejsc pielgrzymkowych w świecie. Przybywają tu pątnicy ze wszystkich kontynentów. Świątynię poświęcił w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 r. papież Jana Paweł II. Fundację, która gromadzi środki i prowadzi dalsze prace budowlane powołał kard. Franciszek Macharski.

Oceń treść:
;