Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Ciekawostki

 fot. Fotolia.com

W Wielki Piątek stajemy przed niezrozumiałą tajemnicą miłości Boga płynącej z krzyża Chrystusa. Robimy to także w Wielką Sobotę, kiedy podczas święcenia pokarmów, ponownie adorujemy to niezwykle trudne do przyjęcia Boskie narządzie zbawienia. Aby jeszcze mocniej wejść w misterium tych dwóch drewnianych belek proponujemy zasłuchanie się w wyjątkowe wykonanie utworu "Zbawienie przyszło przez krzyż" przygotowane przez krakowski zespół Soul'n'Voices.

Jak podkreślił Jakub Guzik, reprezentujący grupę, nowa wersja znanego utworu, który napisała i skomponowała kiedyś Zofia Jasnota, ma trafić zwłaszcza do słuchacza wymagającego. Autorem opracowania muzycznego jest Matuesz Pitala, który stale tworzy dźwiękowe aranżacje do autorskich i remake’owych dzieł zespołu.

- Chcemy dorównywać poziomem muzycznym do standardów światowych. I tym samym pokazywać, że dobra muzyka może również być narzędziem do głoszenia wartości chrześcijańskich, a nie być tylko dobrym zlepkiem dźwięków bez żadnych treści. Myślę, że to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy zatrzymują się jedynie wtedy, kiedy coś ich zaskoczy - opisał.

Dodał, że aby utwóry o Bogu trafiały do młodzieży trzeba podziałać na emocje. - Tekst pieśni pozostał oryginalny, ale warstwa muzyczna może odbiorcę zaskoczyć. W przekazie jest obecny Kościół, ale jego forma nie mieści się już w kościelnym wydaniu tego utworu z organistą, w którym niewiele się zmienia. My nadaliśmy mu formę rozwojową, cały czas słuchacza może coś dotknąć - czy niezwykle barwne harmonie glosowe czy też inspiracje muzyką jazzową. Utrzymuje to tradycyjne piękno utworu i jednocześnie otwiera niezwykle refleksyjną przestrzeń - opisał Guzik.

Przyznał, że nurt muzyki rozrywkowej zastosowany w nowej aranżacji, może być kontrowersyjny z pozoru, ale taki nie jest. - Wielki Piątek to ogromny wyraz miłości Boga do człowieka. To tylko wyjściowo przerażająca tragedia, ale z niej przecież wynika życie wieczne. Chcielibyśmy, aby ludzie przeżywając ostatnie chwile męki Jezusa skupili się na oryginalnym przesłaniu tego utworu, ale również weszli w niego głębiej dzięki stworzonej przez nas muzyce, która może stanowić poruszające tło oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa - wyraził nadzieję.

Zespół Soul'n'Voices to krakowski projekt działający już od 10 lat. Tworzą go młodzi ludzie, którzy do Krakowa przyjechali na studia i w poszukiwaniu pracy. Zespół tworzy autorską muzykę religijną o charakterze soul, gospel czy też funky. Z okazji jubileuszu istnienia grupa przygotowała wiele koncertów - w najbliższym czasie zagra 9 kwietnia w Kinie Kijów z Mate.O oraz w maju podczas wydarzenia “Gospel na Skałce”.

Każdy chciałby oczekiwania na wielkosobotnią liturgię zmartwychwstania przeżyć z nową wersją pieśni "Zbawienie przyszło przez krzyż" może jej posłuchać tutaj

Oceń treść:
Źródło:
;