Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Wywiady

WspieramDobro.pl - chrześcijański crowdfunding

 fot. wspieramdobro.pl

„Chcieliśmy przygotować miejsce, gdzie można by gromadzić podmioty z pomysłami na dobre dzieła i łączyć z osobami, która mają możliwość i chęć do wspierania takich dobrych dzieł” - mówi Tomasz Kubik, współzałożyciel Fundacji Wspieram Dobro i współtwórca chrześcijańskiej platformy crowdfundingowej WspieramDobro.pl.

 

Możemy dziś mówić o modzie na społecznościowe finansowanie różnych projektów?

Tak, osobiście myślę, że można mówić o modzie na społeczne finansowanie projektów. Chyba nigdy do tej pory taka forma finansowania nie była tak popularna.

 

Z czego to wynika?

Sądzę, że wynika przede wszystkim z rozwoju, dostępności i popularności internetu a także metod i urządzeń umożliwiających korzystanie z zasobów sieci, a w szczególności efekt rozwoju i popularności mediów społecznościowych. Dla ogromnej części społeczeństwa nowoczesne media internetowe są podstawową formą kontaktu. Ludzie używając tych mediów piszą do siebie, wysyłają obrazki, prowadzą relacje. 

 

Siła mediów społecznościowych i przeniesienie znacznej części ludzkiej aktywności do sieci powodują, że łatwiej nam wspierać różne inicjatywy w formie crowdfundingu niż np. tradycyjnych zbiórek?

Każda kampania służąca pozyskaniu finansowania dla projektu wymaga dotarcia do potencjalnych darczyńców. I oczywiście jest to niezależne od tego czy mamy do czynienia ze zbiórką tradycyjną, czy internetową - po prostu trzeba dotrzeć z komunikatem o projekcie i zbiórce do ludzi, którzy mogą zdecydować o udzieleniu wsparcia. Ludzie są w sieci, więc kampanie zbiórkowe w sieci to nic innego jak szukanie sposobu, aby do nich dotrzeć. Do tego wszystkiego mocno nas wspiera technologia, jak na przykład bezpieczne (i szybkie) przelewy internetowe. Bez wychodzenia z domu, albo bez wchodzenia gdziekolwiek, bo na przykład przy użyciu smartfona, możemy poprzez płatności elektroniczne udzielić wsparcia wybranemu projektowi. W prosty, wręcz banalny sposób możemy powiadomić naszych znajomych o takim projekcie, a oni swoich znajomych… jest w tym ogromny potencjał.

Wierzymy, że zgodnie z hasłem: "Wspólnie uczynimy więcej" (i w domyśle: więcej dobra) oraz zaczerpniętym z Pisma Świętego: "(...) radosnego dawcę miłuje Bóg" mamy, jak nigdy dotąd, możliwość dotarcia do wielu osób i umożliwienie im włączenie się we wspaniałe, dobre dzieła. 

 

Skąd pomysł na chrześcijański crowdfunding?

Pomysł zrodził się z obserwacji innych rozwiązań zbiórkowych, ze świadomości potencjału sieci i z potrzeby serca świeckich ludzi wierzących. Chcieliśmy przygotować miejsce, gdzie można by gromadzić podmioty z pomysłami na dobre dzieła i łączyć z osobami, które mają możliwość i chęć do wspierania takich dobrych dzieł.

Wierzymy ponadto, że nawet jeżeli ktoś nie może udzielić wsparcia finansowego, to może pomóc poprzez modlitwę czy poprzez podanie informacji o projekcie, o całej platformie innym osobom.

 

Co WspieramDobro.pl wyróżnia spośród innych portali crowdfundingowych?

Projekty. WspieramDobro.pl wyróżniają projekty jakie mogą się w nim pojawić. Nie ma tutaj miejsca dla żadnych kampanii zbiórkowych, które nie są powiązane z projektami zgodnymi z ważnymi dla nas wartościami ewangelicznymi. Nie ma miejsca na projekty prywatne czy biznesowe.

 

Do kogo adresują Państwo swoją ofertę?

Do korzystania z portalu WspieramDobro.pl zapraszamy wspólnoty, parafie, domy zakonne i klasztory, organizacje kościelne, stowarzyszenia i fundacje. Zapraszamy podmioty, które chcą działać dla dobra ludzi i na chwałę Bożą.

Pracując nad portalem postanowiliśmy, dla ułatwienia projektodawców i wspierających wyodrębnić kilka kategorii i są wśród nich: Wydarzenia, Dobroczynność, Ewangelizacja, Wspólnoty, Misje, Media, Sztuka, Prace, Patronaty.

 

Jakie projekty wspieracie?

Przyznam się, że nie za bardzo lubię określenie mówiące, że to my jako portal WspieramDobro.pl wspieramy projekty. Zdecydowanie bardziej wolę określenie, że my oddajemy do dyspozycji projektodawców gotową do wykorzystania platformę do przeprowadzania kampanii zbiórkowych. My zabiegamy o to, aby portal działał i aby wszyscy, którzy na niego trafiają mieli pewność, że każdy ze znalezionych projektów jest zgodny z wartościami ewangelicznymi.

 

Co już się udało?

Udało się przygotować, stworzyć i uruchomić portal. Udało się całość umocować w ramach Fundacji Wspieram Dobro. Udało się przeprowadzić kilkanaście projektów, a kolejne są w toku. Udało się też zbudować społeczność, a w zasadzie rozpocząć budowanie społeczności ludzi bywających na portalu i wspierających projekty. Przeprowadziliśmy wiele rozmów i spotkań, poznaliśmy mnóstwo fantastycznych ludzi. Jest dla mnie niesamowite, że projekt oddolny, budowany od zera, bez wsparcia wielkich czy znanych podmiotów i organizacji dotarł do tego miejsca i nadal, cały czas wzrasta.
I niezmiernie wierzę w to, co już mówiłem wcześniej, że „wspólnie uczynimy więcej”. Dołączajcie.

 

Jakie cechy musi mieć projekt, aby osiągnął crowdfundingowy sukces?

Nie potrafię podać gotowej recepty, ale jestem przekonany, że można wymienić kilka cech, które pomogą odnieść taki sukces. 

Projekt powinien być konkretny, czyli dający się dobrze zdefiniować i realizujący określone cele. Powinien wychodzić naprzeciw potrzebom, których nie da się lub trudno zrealizować własnymi środkami, czyli być projektem uczciwym. Projektodawca powinien opisać na co zostaną wydane zbierane środki i jakie efekty zostaną osiągnięte.

A mówiąc krótko - projekt powinien być godny zaufania.

 

W ostatnim czasie kilka społecznościowych zbiórek okazało się nieuczciwym wyłudzeniem pieniędzy. Głośno było np. o fałszywej zbiórce na potrzeby chorego chłopca, którą wsparło małżeństwo Lewandowskich. Jak weryfikowane są projekty i osoby czy instytucje stojące za nimi na WspieramDobro.pl?

Rzeczywiście, w ostatnich kilkunastu miesiącach byliśmy świadkami pojawienia się fałszywych zbiórek. Chcąc uniknąć takich sytuacji - niezależnie od naszego chrześcijańskiego profilu - wprowadziliśmy kilkupoziomowy sposób weryfikacji uruchamianych kampanii zbiórkowych. Pierwsza weryfikacja następuje na poziomie zakładania konta umożliwiającego zgłaszanie projektów. Użytkownik podlega naszej wewnętrznej weryfikacji i dopiero po pozytywnym przebrnięciu tego etapu dostaje zgodę i potwierdzenie aktywacji konta. Kolejna weryfikacja jest przeprowadzana przy współpracy z naszym dostawcą usług płatności elektronicznych. Podmiot będący użytkownikiem portalu, aby móc otrzymać zebrane w trakcie kampanii środki finansowe musi zweryfikować swoje dane u naszego partnera – operatora płatności. Ponadto każdy z projektów podlega dodatkowej odrębnej weryfikacji, a środki są przekazywane dla projektodawców na zakończenie kampanii zbiórkowej.

 

WspieramDobro.pl to platforma crowdfundindowa, ale także fundacja. Czy poza narzędziem do społecznościowego wspierania projektów prowadzą Państwo inne działania?

Jesteśmy fundacją, która prowadzi i udostępnia platformę crowdfundingu chrześcijańskiego WspieramDobro.pl. Jednak nasze cele nie ograniczają się do tego działania. Cały czas rozwijamy się i chcielibyśmy jak najszybciej uaktywnić się na innych obszarach. Chcemy prowadzić działania, których celem jest rozwój kultu religijnego, działania edukacyjne, dobroczynne i charytatywne. Za wcześnie, aby w tym momencie wskazać konkretne projekty - jeszcze pracujemy nad ich przygotowaniem. Prosimy śledzić informacje od nas.

Jednocześnie, mając ku temu okazję, śmiem w imieniu Fundacji Wspieram Dobro uprzejmie ale i uparcie prosić o darowizny jednorazowe, o darowizny regularne na rzecz fundacji. Każdą podarowaną kwotę postaramy się jak najlepiej wykorzystać na rzecz utrzymania i rozwoju portalu WspieramDobro.pl, na rzecz wybranych (w miarę możliwości budżetowych) projektów umieszczonych na portalu i na rzecz realizowanych przez fundację pozostałych projektów.

Oceń treść:
Źródło:
;