Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Solidarność

Wspólnie dla przyjaciół z Ukrainy

arcybractwo miłosierdzia fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Caritas we współpracy z Arcybractwem Miłosierdzia oraz innymi instytucjami i osobami prywatnymi nieustannie wspierają uchodźców. – Ludzie wykazują się ogromną ofiarnością. Każdego dnia nasz samochód jest wypełniony po brzegi potrzebnymi artykułami – mówi Jakub Kwaśnik z działu pomocowego Arcybractwa.

 

W siedzibie Arcybractwa przy ul. Siennej 5 potrzebujący Ukraińcy mogą uzyskać pomoc informacyjną, otrzymać żywność długoterminową, niezbędne artykuły higieniczne, środki czystości, i po prostu dobre słowo. – Chcemy wspierać te osoby, które przyjechały z Ukrainy i potrzebują takiej pomocy, jak również rodziny i instytucje, które przyjęły pod swój dach przyjaciół z Ukrainy – wyjaśnia Jakub Kwaśnik. Podkreśla również, jak budujące są życzliwość i solidarność, które od kilku dni obserwujemy. – Ludzie wykazują się ogromną ofiarnością. Każdego dnia nasz samochód jest wypełniony po brzegi potrzebnymi artykułami. Liczba osób, które zgłaszają się do przyjęcia uchodźców jest niesamowita. Mamy nadzieję, że towarzyszenie i wspieranie naszych przyjaciół z Ukrainy choć trochę odciąży ich przygnębione głowy i serca – dodaje.

Caritas i Arcybractwo wraz z Jadłodajnią Spółdzielcza Równość (ul. Bernardyńska 3; pon.-pt. 12-15.30, sob. 12-14), Kuchnią św. Brata Alberta (ul. Dietla 48; pon.-sob. 12-15) oraz Restauracją Agape (ul. św. s. Faustyny 3; pon.-ndz. 10-18) przygotowali również program wydawania posiłków dla osób potrzebujących z Ukrainy. Obecnie są dostępne talony na posiłek, które można otrzymać na ul. Siennej 5, w kurii metropolitalnej na ul. Franciszkańskiej 3 oraz w biurze Caritas na ul. M. Ossowskiego 5, a zrealizować można w wyżej wymienionych punktach.

O tym, że pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów nie ma granic, mówi ks. Tomasz Stec, dyrektor krakowskiej Caritas: Pomoc płynie z każdej strony, nie tylko z Polski, ale również zza granicy. W punkcie socjalnym Caritas dary są przyjmowane, sortowane i wydawane. By przebiegało to sprawnie, zaangażowanych jest wiele wolontariuszy. – Wczoraj dotarł do nas większy transport z Niemiec. Darczyńcy chcieli pozostać anonimowi. Były to dwa tiry i cztery autobusy wypełnione żywnością, chemią i środkami czystości – mówi Krzysztof Kania, kierownik placówki. – Kilka prywatnych firm zakupiło w własnych środków leki, środki medyczne, syropy, bandaże, apteczki pierwszej pomocy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszym darczyńcom! W dalszym ciągu potrzebujemy żywności długoterminowej (konserwy, cukier, herbata, olej), artykułów medycznych i higienicznych – dodaje.

Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, wolontariatu, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz  +48 575 035 647.

Żywność długoterminową, środki czystości i artykułu higieniczne można przynosić na ul. Sienną 5 od poniedziałku do piątku 8-16 i w weekendy 9-15.

Źródło:
;