Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Świadkowie wiary

tancerka teatru lilia fot. wspolnota-lilia.pl

Wspólnota i Teatr Tańca „Lilia” to grupa ludzi, których łączy podobna duchowość, taniec i twórczość. Jej główną misją jest uwielbienie Boga tańcem. 27-28 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbędą się warsztaty uwielbienia tańcem „Powstań i tańcz".

 

Wspólnota podejmuje różnorakie dzieła ewangelizacyjne i miłosierdzia, które realizuje za pomocą tańca oraz innych form artystycznych. Celem wspólnoty jest tworzenie sztuki tańca głęboko poruszającej serca oraz pozwalającej odkrywać tożsamość i godność człowieka przez pryzmat relacji z Bogiem. Sztuka ta może stać się odpowiedzią na potrzebę szukania w twórczości głębi duchowej, mającej potencjał przemiany serc ku wewnętrznej wolności, radości, pokoju. – Tańcząc mam poczucie, że zbliżam się do siebie, do swojego serca, łatwiej jest mi nazwać emocje, przeżycia, pragnienia, łatwiej jest mi odróżnić co jest prawdziwe, a co zupełnie nie moje np. narzucone przez innych – mówi jedna z tancerek, Magda.  ­– Taniec otwiera mnie na wiele przestrzeni, w tym także na modlitwę, na obecność Boga. W tańcu czuję się przed Nim bardziej sobą, autentyczna, łatwiej mi się otworzyć i przyjmować Jego Obecność – dodaje.

Teatr i wspólnotę współtworzą osoby z różnym doświadczeniem tanecznym lub aktorskim (w tym pedagodzy tańca), ale także z innymi talentami związanymi m.in. z grafiką, fotografią, muzyką, elektroniką, krawiectwem, fizjoterapią. – W naszym charyzmacie rozumiemy taniec dla Boga szeroko, jako „poruszanie się w Bogu”, o którym pisał św. Paweł: „Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy…” (Dz 17, 28). Oznacza to dla nas, że to, co robimy (nie tylko na sali tanecznej, ale i w całym życiu) – nasz czyn, a więc ruch – staramy się wykonywać z intencją miłości wobec Boga i drugiego człowieka. W ten sposób nasz fizyczny ruch (taniec) przenosimy w rzeczywistość duchową i każdy może w nim uczestniczyć – opowiada Agata, opiekunka wspólnoty.

Być bliżej Boga

Szczególnym dziełem wspólnoty jest spektakl taneczny „Lilia” opowiadający historię Matki Boga jako wyjątkowej kobiety, bardzo bliskiej każdemu człowiekowi, która mimo cierpienia nie przestała wierzyć, a ból zamieniła w miłość. Poszczególne sceny, zobrazowane za pomocą tańca współczesnego i baletu, oparte są na tajemnicach różańcowych i Ewangelii. Jego uniwersalne przesłanie dotyka cierpienia, ale i budzi nadzieję, której poszukuje każdy człowiek. – W tańcu dla Pana, gdy już opuszczą mnie początkowe zahamowania i onieśmielenia, a serce i umysł w skupieniu otworzą się na tworzenie relacji intymnej, moja dusza doznaje ukojenia, doświadczam uczucia błogości i odpocznienia. Ciało również odpoczywa, puszczają napięcia i ograniczenia, a ja poddaję się spokojnemu kołyszącemu niczym fale morskie oddaniu, gdzie powstaje bardzo osobiste doświadczanie – bycie z Nim – przyznaje Daria.

Innym dziełem teatru jest spektakl „Jadwiga – klejnot Wawelu”, który powstał w 2020 r. z inicjatywy Fundacji im. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przedstawienie ukazuje życie i świętość Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, której wzór zachęca do powrotu do uniwersalnych wartości, takich jak prawda, dobro i piękno.

Siła wspólnoty

Oprócz tworzenia spektakli, wspólnota organizuje chrześcijańskie warsztaty taneczne skierowane do szerokiego grona odbiorców. Mają one na celu nie tylko kształtowanie umiejętności tanecznych, ale także naukę wyrażania w tańcu wdzięczności za życie oraz odkrywanie siebie w prawdzie i miłości przez pryzmat relacji z Bogiem. Taniec z intencją ukierunkowaną na Boga pomaga uczestnikom otworzyć się na autentyczną modlitwę, a przy tym budować więzi z innymi i wyzwolić się z presji oceny. Uczestnicy nabywają umiejętności ruchowych i taneczno-aktorskich, poprawiają swoją kondycję fizyczną, a przy tym rozwijają swoją duchowość. – Mam wrażenie, że w tańcu uwielbieniowym chodzi szczególnie o nasłuchiwanie głosu Boga i pozwalanie duszy na odpowiedź. Z tego względu jest to bardzo indywidualna forma ekspresji i każdy może odnaleźć swój własny styl, a biorąc pod uwagę, że przeważnie taki taniec odbywa się w środowisku ludzi rozmiłowanych w Panu Bogu, to każdy też może liczyć na wsparcie i poczucie jedności ze wspólnotą – opowiada Jakub.

Tancerki Lilii prowadzą regularne zajęcia z baletu, uwielbienia tańcem i świadomości ciała z elementami tańca nowoczesnego, otwarte dla wszystkich. Pragnieniem Wspólnoty jest rozwinięcie szeregu możliwości tanecznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla osób młodych może to być okazją do budowania kreatywności i umiejętności, a także do kształtowania właściwej postawy wobec wartości wyższych, dobra, piękna, miłości, w szczególności poprzez taniec jako formę sztuki. Doświadczenie warsztatów dowodzi również temu, że taniec odgrywa dużą rolę w przywracaniu poczucia swojej wartości, piękna oraz samoakceptacji poprzez próbę spojrzenia na siebie oczami kochającego Ojca. – Taniec to obecność, moja przy Bogu i Jego przy mnie, i chyba właśnie ta obecność jest dla mnie najważniejsza. To przestrzeń, w której uczę się być sobą przed moim Ukochanym, bez zakładania żadnych masek i udawania czegokolwiek. To uwielbienie całym moim wnętrzem, które objawia się w ruchu ciała – zaznacza Agnieszka.

Wspólnota Lilia wraz z Sanktuarium św. Jana Pawła II zapraszają na warsztaty modlitwy i uwielbienia tańcem pod hasłem “Powstań i tańcz”, które odbędą się 27-28 maja. Warsztaty poprowadzą tancerze Wspólnoty Lilia oraz zaproszeni instruktorzy z Francji z wieloletnim doświadczeniem w modlitwie tańcem. Obowiązują zapisy. Szczegóły wydarzenia na Facebooku Teatru Tańca Lilia  oraz na stronie internetowej wspolnota-lilia.pl.  Koszt: 150 zł (1 wybrany dzień), 250 zł (2 dni) (ewentualny nocleg i transport pozostają do zapewnienia we własnym zakresie przez uczestników).

Źródło:
;