Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Polska

Wspomnienia na całe życie. Ruszyła Wakacyjna Akcja Caritas

wakacje z caritas fot. Caritas Polska

Wraz z końcem zajęć szkolnych ruszyła Wakacyjna Akcja Caritas. W tym roku z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas diecezjalne skorzysta 16 tys. dzieci, w tym 3 tys. dzieci ukraińskich. Dla wielu z nich będzie to jedyna okazja, aby spędzić część wakacji poza miejscem zamieszkania.

 

W organizację letniego wypoczynku dla dzieci zaangażowało się 40 Caritas diecezjalnych, które już od kilku miesięcy pracowały nad programem kolonii, kompletowaniem wykwalifikowanej kadry opiekunów, a także rezerwacją lub przygotowaniem do sezonu własnych ośrodków wypoczynkowych.

— Na kolonie z Caritas wyjedzie 10,5 tys. podopiecznych, a pozostałe 5,5 tys. skorzysta z innych form wypoczynku, tj. półkolonii i wycieczek. Dzieci będą odpoczywały w ośrodkach rozlokowanych nad polskim morzem, nad jeziorami, w górach oraz innych atrakcyjnych turystycznie rejonach naszego kraju. W sumie przygotowano aż 100 turnusów — mówi Magdalena Antolik, specjalista ds. programów dziecięcych w Caritas Polska.

Moc atrakcji

Organizatorzy kolonii Caritas każdego roku starają się, by turnusy obfitowały w różnorodne zajęcia. — Atrakcji w tym roku mamy ogrom, więc dzieci są przeszczęśliwe. Mają patrole nocne, gry sportowe, zajęcia w basenie, wycieczki, zajęcia profilaktyczne, pogodne wieczorki, a także przepiękne msze na łonie natury — wylicza Maria Dąbrowska, kierowniczka kolonii Caritas w diecezji łomżyńskiej.

W czasie kolonii zwykle odbywają się też warsztaty i spotkania z ciekawymi osobami. W tym roku dzieci z pierwszego turnusu w Ptakach koło Nowogrodu miały już okazję poćwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy. — To niesamowite, że chociaż są wakacje i dzieci nie mają obowiązku nauki, to chciały poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Zdają sobie sprawę z tego, że od nich może zależeć życie drugiego człowieka — mówi Adrian Cwaliński z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

Wakacje to także czas na odkrywanie siebie, swojej duchowości, dlatego dzieci przebywające na koloniach w Ptakach mają swojego opiekuna duchowego. — Są głodni Pana Boga, bo jest im bardzo potrzebny autorytet — mówi o podopiecznych kleryk Michał Skoczeń. — Często jednak swoją wizję rodziców przerzucają na Pana Boga i trzeba im tę wizję wyprostować, pokazać, że Bóg nie jest tylko surowym, ale przede wszystkim miłosiernym ojcem.

Różnice to bogactwo

Podobnie jak w ubiegłym roku ważnym elementem tegorocznych wyjazdów kolonijnych są warsztaty Ratownicy Marzeń, realizowane w ramach projektu Akademia Caritas Dzieciom. Odbędą się one w trakcie turnusów organizowanych m.in. w Rajskiem, Poroninie i Ptakach. Warsztaty mają charakter motywacyjny i służą wzmacnianiu poczucia własnej wartości oraz nauce radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Skorzystają z nich zarówno dzieci polskie, jak i ukraińskie. Jak mówi trener Krzysztof Derewecki, od początku zaangażowany w program Ratownicy Marzeń, warsztaty pozwalają odkryć młodym samych siebie i zrozumieć w ten sposób własne działanie. Uczą szacunku do drugiego człowieka, sprzyjają integracji i pokonywaniu barier.

— Rozwijaliśmy temat różnic między młodzieżą z Polski i z Ukrainy, ale tak, by pokazać, że nie są one zagrożeniem, ale bogactwem, jakie ludzie wnoszą do naszego życia — dodaje trener, który prowadził warsztaty podczas kolonii Caritas w ubiegłym roku.

Jak zauważa Leszek Szawiński, pedagog i pomysłodawca programu Ratownicy Marzeń, w stronę młodych wystarczy zrobić krok i stworzyć im odpowiednie warunki, by zaczęli mówić o sobie, o tym, co ich nurtuje, co w nich siedzi. Wakacje to dobry moment, bo młodzi wiedzą, że w tym czasie nic nie muszą, a jeśli się w coś angażują, to tylko dlatego, że chcą.

Odpocząć od wojny

Oprócz typowych kolonii i półkolonii w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas organizowane są także turnusy wytchnieniowe dla dzieci ukraińskich mieszkających na terenach, które najbardziej ucierpiały wskutek działań wojennych. Od jesieni ubiegłego roku odbyło się 5 takich turnusów, z których skorzystało blisko 600 osób.

— Zajmujemy się wrażliwą grupą – dziećmi z Ukrainy, które wiele widziały i wiele przeżyły. Chcemy dać im odpocząć — mówi Aisha Kumpan, kierowniczka turnusu wytchnieniowego, który odbył się w styczniu tego roku. Pobyt zorganizowano w malowniczo położonej miejscowości Rajskie, w ośrodku Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Daleko od huku spadających rakiet i od połamanego życia.

Takie dni odpoczynku, bez ciągłego poczucia zagrożenia, znaczą bardzo wiele dla dzieci i ich rodziców. — Jesteśmy bardzo wdzięczni Caritas Polska za ciepłe przyjęcie i pomoc w organizacji czasu wolnego dla naszych dzieci. Nie wyobrażacie sobie, jakie to niesamowite uczucie spędzić dwa tygodnie bez odgłosów syren i wybuchów… W pierwszym tygodniu pobytu dzieci reagowały przerażeniem na głośne dźwięki, ale potem się uspokoiły, bo nabrały pewności, że w ośrodku jest bezpiecznie. Pod koniec turnusu dwoje dzieci pozbyło się natręctw. A to wszystko dzięki temu, że przyjechaliśmy do bezpiecznej Polski — mówi Valeria, uchodźczyni wewnętrzna, koordynator projektu integracyjnego w Caritas Kamieńskie.

Przedsięwzięcie na dużą skalę

Wakacyjny wypoczynek organizują Caritas diecezjalne. To one też kwalifikują dzieci na kolonie, bo pracując na co dzień w lokalnych środowiskach najlepiej znają potrzeby rodzin. Caritas Polska wspiera ich działania, przekazując na organizację wypoczynku środki pochodzące m.in. z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i innych zbiórek. Bez tych środków letnia akcja Caritas nie mogłaby odbywać się na tak dużą skalę.

— Wakacyjna Akcja Caritas jest ogromnym przedsięwzięciem, organizowanym od wielu lat dzięki naszym darczyńcom. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierają i dzięki którym najmłodsi mogą co roku korzystać z letniego wypoczynku i sprzyjających ich rozwojowi zajęć — podkreśla ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

W realizacji programów Caritas dla najmłodszych można pomóc:

  • dokonując wpłaty na stronie pl/dzieci
  • przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Źródło:
;