Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Wspomnienia

Wspomnienie nie tylko w Rzymie i w Polsce

Dziś po raz pierwszy przypada liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II. Według pierwotnych postanowień miało być ono obchodzone jedynie w Rzymie i w Polsce. Ogólnoświatowy kult publiczny przysługuje bowiem tylko świętym, a nie błogosławionym.

 

W drodze wyjątku, ze względu na szczególne znaczenie Jana Pawła II, watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgadza się na wpisanie dzisiejszego wspomnienia do kalendarzy liturgicznych również w innych diecezjach czy nawet całych krajach. Jak zauważa pracujący w tej kongregacji ks. Arkadiusz Nocoń, geografia kultu Jana Pawła II stale się poszerza.

„Dotychczas o wpisanie do swojego kalendarza wspomnienia bł. Jana Pawła II poprosiły konferencje biskupów takich krajów jak Francja, Węgry, Białoruś, Ukraina, Słowenia, Japonia, Meksyk, Urugwaj i Konferencja Biskupów Krajów Skandynawskich – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Nocoń. – Ponadto powstało również wiele parafii i kościołów pod wezwaniem bł. Jana Pawła II. Między innymi po jednym kościele w Hiszpanii, Słowacji, Gwatemali i Togo. Dwa kościoły we Włoszech, Kolumbii i Wenezueli. A po trzy kościoły w Brazylii, Indiach i Stanach Zjednoczonych”.

;