Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Wspomnienia

Wspomnienie o organizatorze pielgrzymek św. Jana Pawła II

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

„Jezuita o. Roberto Tucci okrążył może nawet częściej ziemię niż sam św. Jan Paweł II” – te słowa wypowiedział na antenie Radia Watykańskiego o. Federico Lombardi, wspominając z okazji 100-lecia jego urodzin, znanego również w Polsce organizatora podróży papieskich za czasów pontyfikatu Papieża Wojtyły.

 

O. Roberto Tucci urodził się w Neapolu, gdzie poznał bliżej jezuitów. Jego matka była Angielką, która z czasem przeszła na katolicyzm, ochrzczona przez swojego syna kapłana, który już wcześniej, bo wieku 14 lat stał się członkiem Kościoła katolickiego. Uważa się, że był pierwszym kapłanem, który nawiązał kontakt z działająca w obszarze Kościołów protestanckich Światową Radą Kościołów.

Swoją misję w zakonie rozpoczął od nauczania teologii o profilu ekumenicznym. Z czasem dzięki licznym talentom na polu kultury i komunikacji objął funkcję redaktora naczelnego jezuickiego pisma „La Civiltà Cattolica”, które przeprowadził z pozycji obronnych na drogi dialogu ze współczesnym światem.

Przeżywał Sobór Watykański II od środka jako ekspert. Współpracował szczególnie w powstaniu konstytucji duszpasterskiej o Kościele „Gaudium et Spes”. Utrzymywał bliskie kontakty z papieżem św. Janem XXIII. Przybliżał i wyjaśniał dziennikarzom ducha Soboru, wprowadzane nowości oraz teksty dokumentów. Dzięki znajomości głównych języków nie miał żadnych barier w komunikowaniu się. Świetnie rozumiał istotne pytania dziennikarzy oraz istotę przesłania soborowego, dlatego potrafił je przekazać w jasny i zrozumiały sposób.

O. Tucci został potem dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego, a następnie objął funkcję głównego organizatora podróży papieskich, które za czasów pontyfikatu św. Jana Pawła II stawały się coraz częstsze. O. Roberto Tucciego wspomina o. Federico Lombardi, były szef watykańskich mediów.

„Ojciec Tucci został wybrany ze względu na świetną znajomość języków. Oczywiście także dzięki swojej zdolności nawiązywania dialogu i porozumienia, ale również rozwinięte umiejętności dyplomatyczne. Przy organizacji wizyt papieskich musiał spotykać się z osobami na wysokich stanowiskach, osobami odpowiedzialnymi nie tylko w Kościele, ale także na szczeblu państwowym, w różnych instytucjach publicznych. Oczywiście przygotowanie podróży oznaczało nie tylko towarzyszenie papieżowi podczas samej pielgrzymki, ale wcześniej musiał odwiedzić dane miejsce raz, dwa, a czasami nawet trzy, aby podjąć bardzo złożenie ustalenia organizacyjne – podkreślił o. Lombardi. To było przez dwadzieścia lat jego podstawowe zajęcie, które podejmował. Dzielił się swoim doświadczeniem z Radiem Watykańskim, w którym zachował swoje biuro. O. Tucci przygotowywał i towarzyszył papieżowi w wielu dziesiątkach, prawie stu podróżach.“

Oceń treść:
Źródło:
;