Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Z Bogiem

Wspomóż organizację Muzycznej Drogi Krzyżowej

 fot. Łukasz Kaczyński

Co roku w Wielkim Poście Muzyczna Droga Krzyżowa zachwyca wiernych w kościele Redemptor Hominis w Krakowie. Tym razem, by się odbyła, potrzeba jednak wsparcia osób dobrej woli.

Muzyczna Droga Krzyżowa to koncert o charakterze pasyjnym, który wywodzi się z Łodzi. Do Krakowa sprowadziła go Kinga Mastalerz. W Łodzi muzyka podczas nabożeństwa była odgrywana z płyt. - Od razu pomyślałam, że dużo większe wrażenie i duchowe przeżycia dałby koncert z wykonaniem muzyki na żywo - wspomina.

I tak się też dzieje w kościele Redemptor Hominis w Krakowie, gdzie podczas nabożeństwa już od 7 lat tradycyjne rozważania zastępują utwory muzyki klasycznej. W wydarzeniu bierze udział ponad 100 muzyków i wokalistów. Kolejnym stacjom Męki Pańskiej towarzyszą przede wszystkim klasyczne utwory muzyczne, w tym Bacha czy Palestriny.

Pojawiają się również akcenty nowoczesne, na przykład w postaci wokalizy z filmu "Dziewiąte wrota" i pieśni góralskich. - Chcemy stworzyć wiernym przestrzeń, by mogli wniknąć w swoje wnętrze i na podstawie wyjątkowego tła muzycznego budować własne rozważania o cierpieniu Chrystusa - opisuje Mastalerz.

W tym roku o oprawę muzyczną zadbają m.in. Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, zespół „Skalni” czy rodzina Prucnalów czy Łukasz Lauf, organista Katedry Wawelskiej. - Jak zwykle chcemy, by całość dopełniła niezwykła aranżacja świetlna, która sprawi, że będzie to nie tylko wspaniałe widowisko, ale czas głębokich duchowych przeżyć - podkreśla Mastalerz.

Jednak, aby tegoroczna Muzyczna Droga Krzyżowa mogła się odbyć potrzeba wsparcia w wysokości 5 tys. zł. - Zebrane pieniądze pomogą nam pokryć koszty artystycznego oświetlenia, które buduje klimat tego wielkopostnego wydarzenia. Koszt oświetlenia to 3,5 tys. zł, pozostałą kwotę natomiast planujemy przeznaczyć na plakaty reklamujące wydarzenie w Krakowie. Już teraz dziękujemy z serca za każdą pomoc - mówi Mastalerz.

Każdy, kto chciałby wspomóc organizację tej niepowtarzalnej krakowskiej odsłony Drogi Krzyżowej prowadzonej przede wszystkim muzycznymi aranżacjami może to uczynić na stronie zrzutka.pl/hvgnp4. Darowiznę można również przekazać bezpośrednio na konto parafii 82 1240 4432 1111 0000 4725 1205 z dopiskiem „MDK”. Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne na jego Facebookowym fanpage’u.

Muzyczna Droga Krzyżowa rozpocznie się 22 marca o godz. 20:00 w kościele Redemptor Hominis w Krakowie (ul. Stelmachów 137). Co istotne świątynia ta charakteryzuje się wyśmienitą akustyką, gdyż została zaprojektowana przez Tomasza Koniora, który jest autorem projektu m.in. siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Oceń treść:
Źródło:
;