Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Małżeństwo

Wybór czy dar, czyli refleksja nad tym, czym jest małżeństwo

 fot. Fotolia.com

„Małżeństwo - wybór czy dar?” - odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwać uczestnicy II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństw i Rodziny, który od 17 do 19 listopada 2022 roku odbywać będzie się w Krakowie. Głównymi organizatorami wydarzenia są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Archidiecezja Krakowska.

 

Znaczenie początków życia małżeńskiego 

Mówiąc o małżeństwie i budowaniu rodziny, często pomija się znaczenie okresu narzeczeństwa oraz pierwszych lat po ślubie. W rzeczywistości to one w dużej mierze kształtują to, w jaki sposób wygląda i rozwija się relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną, żoną i mężem. Z tego powodu organizatorzy II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństw i Rodziny, po sukcesie pierwszej edycji poświęconej aktualności encykliki Pawła VI „Humanae vitae”, to właśnie ten etap postanowili postawić w centrum rozważań w tym roku.

Uczestnicy podejmą dyskusję nad kwestią małżeńskiej duchowości, czystości przedmałżeńskiej, planowania rodziny, nad tajemnicą ojcostwa i macierzyństwa czy wreszcie nas sytuacją osób, żyjących w związkach niesakramentalnych. Pochylą się również nad problemem powołania do życia w małżeństwie i rodzinie w kontekście współczesnych przemian społeczno – kulturowych oraz stosunkiem państwa polityki do tej najmniejszej komórki społecznej. Dodatkowo refleksja skupi się także na współczesnych kategoriach językowych, używanych do opisu małżeństwa oraz rodziny.

Dla kogo?

II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństw i Rodziny to wydarzenie wielowymiarowe. Organizatorzy podkreślają, że istotny jest zarówno jego intelektualny, jak i duchowy charakter. Inicjatywa kierowana jest do środowisk naukowych czy doktorantów, którzy mogą wziąć udział w sesji posterowej, ale także do młodych, którzy czują się powołani do małżeństwa, narzeczonych czy par w pierwszych latach po ślubie.

Kongres odbywać będzie się w szczególnym miejscu na mapie Krakowa – w Centrum św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. Papież Polak bardzo często nazywany jest patronem rodzin. W swoim nauczaniu podkreślał bowiem jej znaczenie we współczesnym świecie, a młodzi przygotowujący się do małżeństwa oraz ci w pierwszych latach po ślubie od zawsze byli szczególnie bliscy jego sercu. Chociażby wtedy, kiedy jako duszpasterz krakowskiej bazyliki św. Floriana tworzy „Środowisko”. Staje się ono dla Wojtyły laboratorium jego duszpasterstwa, ale także pracy naukowej, którą w dużej mierze poświęca kwestii ludzkiej miłości. Owocem katechez i dyskusji, prowadzonych także na spływach kajakowych, staje się „Miłość i odpowiedzialność”. Znamiennym jest także fakt, że to młodzi małżonkowie oraz pary myślące o wspólnej przyszłości z tzw. „Rodzinki” są pierwszymi czytelnikami i recenzentami książki przyszłego papieża. W tym kontekście temat tegorocznego kongresu jest powrotem do korzeni.

Weź udział!

Osoby, które chcą włączyć się w to wydarzenie, powinny zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej. Zapisy wystartują 5 września i potrwają do 16 października. Do tego dnia można także zgłosić abstrakty do sesji posterowej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.kongresrodzin.pl, a także pod adresem e-mailowym kongres@diecezja.pl.

Patronem II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństw i Rodziny oraz jego inicjatorem jest metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Źródło:
;