Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Dialog

 fot. materiały prasowe

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w niecodzienny sposób przypomina o potrzebie dialogu. Przygotował teledysk „Spotkajmy się w rozmowie”, do którego tekst napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Piotr Rubik.

Jak wskazuje dyrektor Instytutu, dialog jest niezmiernie potrzebny współczesnym, zwłaszcza społeczeństwu w Polsce. - Dialog jest wpisany w działalność statutową naszej organizacji poprzez osobę i nauczanie św. Jana Pawła II. Dlatego chcieliśmy w tak bardzo podzielonym dzisiejszym świecie zwrócić uwagę na ogromną rolę rozmowy - tłumaczy Agata Szuta.

Zaznacza, że cały pontyfikat papieża Polaka związany był ze światowymi inicjatywami na rzecz wzajemnego zrozumienia i pojednania. Według niej, św. Jan Paweł II był głową Kościoła, która wprowadziła go na drogę głębokiego dialogu ze współczesną rzeczywistością kulturalną, społeczną i religijną.

- Żaden inny papież ani żaden inny przywódca religijny nie zrobił tak wiele dla światowego pokoju i pojednania między ludźmi. Przecież to właśnie św. Jan Paweł II nazwany został Papieżem Dialogu i Budowniczym Mostów - podkreśla dyrektor IDMJP2.

Utwór „Spotkajmy się w rozmowie” z tekstem Jacka Cygana i muzyką Piotra Rubika jest zachęceniem ludzi do solidarności, wzajemnego szacunku i jedności ponad podziałami. - Poszanowanie i otwartość na drugiego człowieka są wartościami fundamentalnymi. Dialog, umiejętność słuchania i rozumienia innych, a także docenianie różnorodności kultur pozwalają człowiekowi naprawdę w pełni się rozwijać - zauważa Szuta.

Dodaje, że powstały teledysk ma przypomnieć także jak istotne jest pamiętanie o bliźnim i własnej tożsamości. - Myślę, że dialog pozwala się spotkać z innym człowiekiem z otwartym umysłem i sercem. Nie oznacza to od razu, że którakolwiek ze stron będzie musiała zrezygnować ze swojego zdania, ale że podejdzie do innego spojrzenia niż swoje z większym zrozumieniem. Podobnie czynił św. Jan Paweł II, na przykład spotykając się z Fidelem Castro czy Wojciechem Jaruzelskim - ocenia Szuta.

Dyrektor Instytutu zachęca, by zamiast języka nienawiści pielęgnować w codzienności język wartości. -Ten język przyczynia się do tego, że relacje międzyludzkie się rozwijają i stają się coraz lepsze. Myślę, że jak bardzo ważne są relacje z drugim człowiekiem bardzo mocno pokazały nam ostatnie miesiące pandemii - wyjaśnia.

Wykonanie powstałego utworu na pewno przyciąga uwagę, gdyż w teledysku zaśpiewali wybitni artyści sceny polskiej. Usłyszymy w nim: Krzysztofa Antkowiaka, Krzysztofa Cugowskiego, Pawła Dudka „Czadomana”, Szczepana Gąsienicę-Mracielnika, Jana Karpiela-Bułeckę, Monikę Kuszyńską, Bartłomieja Łowisza, Bartosza Łukaszczyk-Zbójnika, Martę Moszczyńską, Zofię Nowakowską, Olivię Wieczorek, Andrzeja Ziacha.

- Skład śpiewający ten wyjątkowy utwór również jest znamienny - pokazuje dialog, tym razem w aspekcie kultury. Są przedstawiciele muzyki pop, rock czy disco polo, a mimo to wszystko łączy się ze sobą w harmonijny sposób - podsumowuje Szuta.

Piosenkę „Spotkajmy się w rozmowie” można wysłuchać na kanale YouTube Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Oceń treść:
Źródło:
;