Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Małopolska

Wyniki konkursu na najpiękniejsze szopki

 fot. Łukasz Kaczyński

Każdego roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie ich dzieła są podziwiane przez tłumy krakowian i turystów. Ze względu na trwającą pandemię w tym roku było to niemożliwe. Konkurs szopek odbył się wyjątkowo w przestrzeni wirtualnej.

 

W trosce o bezpieczeństwo uczestników i widzów Muzeum Krakowa zdecydowało się na przeprowadzenie konkursu w nieco zmienionej formie. W tym roku twórcy dostarczyli gotowe szopki wprost do Celestatu na ul. Lubicz 16, gdzie przygotowywana jest wystawa.

Jednak aby uczcić tę niezwykłą krakowską tradycję oraz szopkarzy, w dniu konkursu, w tym roku wypadającym 3 grudnia, o godzinie 12.05, gdy zwyczajowo rozpocząłby się korowód szopkarzy wokół Rynku, zabrzmiał dźwięk dzwonu Bolesław.

Prace złożone w Celestacie zostały ocenione przez Sąd Konkursowy i nagrodzone. Szopki oceniało jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

 

Wyniki konkursu

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpiło dziś 6 grudnia. Do 78. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono aż 87 szopek! 50 szopek w kategorii seniorów, 6 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 20 szopek dziecięcych oraz 11 szopek rodzinnych.

Szopki oceniono w czterech kategoriach: seniorów, młodzieżowej, dziecięcej, rodzinnej.

Szopki seniorów oceniano w grupach, według ich wielkości:

grupa I – szopki duże

I miejsce – Leszek Zarzycki

II miejsce – Edward, Marek i Renata Markowscy

III miejsce, ex aequo – Józef Madej i Kryspin Wolny

Wyróżnienie dla Andrzeja Malika za nawiązania do architektury modernizmu i stylu art déco.

grupa II – szopki średnie

I miejsce – Maciej Moszew

II miejsce – Zbigniew Gillert

III miejsce, ex aequo – Stanisław Malik, Jan Freiberg, Zbigniew Grzech

grupa III – szopki małe

I miejsce – Jakub Zawadziński

II miejsce – Wiesław Barczewski                                              

III miejsce – Marzena Dłużniewska

grupa  IV – szopki miniaturowe

I miejsce – Jan Kirsz

II miejsce – Zbigniew Madej

III miejsce, ex aequo – Filip Fotomajczyk, Dariusz Czyż

Jak każe tradycja, nagrodzone szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie pokonkursowej, odbywającej się w Celestacie. W związku z zamknięciem Muzeum do 27 grudnia prace będzie można oglądać od 7 grudnia na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl. Publiczność zostanie zaproszona na wystawę w momencie, kiedy możliwe będzie otwarcie muzeów.

Wyjątkowość szopkarstwa krakowskiego podkreśla wpisanie tego zjawiska w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. 78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa „Szopki w Celestacie” uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

 

Oceń treść:
Źródło:
;