Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Pod oknem

Wyobraźnia miłosierdzia wcielona w życie

 fot. Łukasz Kaczyński

8 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przedstawiono laureatów konkursu „Miłosierny Samarytanin Roku 2015". W organizowanym przez krakowskie Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza konkursie uhonorowano 12 osób oraz przyznano jedno honorowe wyróżnienie dla Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

„To są wielcy ludzie. To są tytani miłosierdzia. To są przykłady do pokazywania i naśladowania. Że pomimo trudności, pracy, szarej codzienności potrafią robić to, do czego nas zapraszał św. Jan Paweł II – mieć realnie nową wyobraźnię miłosierdzia i nie przechodzić obojętnie obok osoby potrzebującej. To są żywe pomniki papieża Polaka” – mówił ze sceny o tegorocznych laureatach o. Stanisław Wysocki, założyciel i opiekun Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza.

W pierwszej kategorii – „Pracownik służby zdrowia” – wyróżnienia przyznano pielęgniarce Małgorzacie Holik z Oświęcimia, lekarzowi stomatologowi Magdalenie Rawskiej-Wnęk z Tarnobrzegu, prof. Jackowi Łuczakowi z Poznania i dr. n. med. Kazimierzowi Makosiowi z Krakowa. W drugiej kategorii – „Osoba nie należąca do żadnej organizacji charytatywnej” – uhonorowano Ryszarda Kiełka z Karpacza, s. Fidelisę Gałkiewicz z Krakowa, Sylwię Wojtyniak z Sieradza oraz Elżbietę Cisowską z Krakowa.

Z racji trwającego Roku Miłosierdzia organizatorzy zdecydowali się przyznać po dwie główne nagrody w każdej kategorii. Statuetkę „Miłosiernego Samarytanina Roku 2015” w kategorii służby zdrowia otrzymali: Anna Sinica, pielęgniarka z Jeleniej Góry, która od 25 lat prowadzi stowarzyszenie dla swoich małych pacjentów z oddziału pediatrycznego, starając się mimo zmęczenia czy codziennych trosk sprawiać, by pobyt w szpitalu był dla dzieci jak najmilszy, oraz państwo Bogdan i Janina Sobańscy z Płocka, którzy wspierają najsłabszych m.in. poprzez utworzenie Związku Ludzi Dobrej Woli „Pomoc” i stowarzyszenia osób chorych na stwardnienie rozsiane w Płocku i Sierbcu czy organizację terapii zajęciowej.

W kategorii oceniającej wolontariat głównymi laureatami zostali s. Michaela Rak, założycielka jedynego na Litwie hospicjum, otaczającego opieką osoby umierające o różnych wyznaniach, oraz Piotr Lewandowski z Krakowa, od 10 lat pomagający chorym z Hospicjum św. Łazarza.

Nagrodzeni przyznali, że w dzisiejszych czasach bardzo istotna jest umiejętność dostrzegania niezaspokojonych potrzeb drugiego człowieka. „Potrzeba chorego wyznacza nam wewnętrzny motyw, że nie możemy powiedzieć, że nie mamy siły. Potrzeba drugiego człowieka, przestrzeń jego biedy i nieporadności, jest dla mnie zawsze wołaniem ‘Pomóż mi’ i nie można na nie pozostać obojętnym. Po prostu nie można” – przyznała s. Michaela Rak z Wilna. „Nie pomagam dla orderów i fanfar – tylko z potrzeby serducha. Pomagam już od ponad 35 lat. To wyróżnienie jest kolejną inspiracją do dalszego działania na rzecz tych, którzy są wokół mnie” – powiedział z kolei Ryszard Kiełek.

Galę, na której przedstawiono laureatów konkursu, poprowadzili Lidia Jazgar i Marcin Mikos. Ceremonię wręczenia nagród uświetniła muzyczna oraz recytatorska oprawa w wykonaniu m.in. Przemysława Brannego, Lidii Jazgar z zespołem „Galicja” i zespołu „Piwnica św. Norberta”.

Organizatorem plebiscytu „Miłosierny Samarytanin” jest Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, Arcybractwo Miłosierdzia i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Akcja ma na celu propagowanie idei wolontariatu i nauczania Jana Pawła II o potrzebie szerzenia miłości miłosiernej. Konkurs ma pokazywać i nagradzać przykłady osób, dla których niezależnie od rasy, religii i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek.

Źródło:
;