Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Aktywnie

Wypoczynek u stóp Matki Bożej Skalskiej (fotogaleria)

 fot. KP/ Fra3.pl

23 kilometry od centrum Krakowa, około czterdzieści minut jazdy samochodem lub cztery godziny pieszej wędrówki, znajduje się miejsce rzadko wymieniane w kontekście krótkich wypadów za miasto, a szkoda, bo w naszej ocenie w niczym nie ustępujące np. topowym dolinkom krakowskim, przy tym posiadające jeden szczególny walor, który warto podkreślić w przeddzień Uroczystości Wniebowzięcia NMP - plenerową kaplicę poświęconą Matce Bożej. Co to za miejsce?

 

Dolina Mnikowska, bo o niej mowa,  choć stosunkowo krótka, bo zaledwie dwukilometrowa, to niezwykle urokliwa i zaskakująca zmieniającym się niemal co kilkadziesiąt metrów pejzażem. Miejsce idealne na krótki spacer z rodziną, piknik, lub, co może niektórych zaskoczyć,  na osobistą kontemplację i modlitwę.  Miejsce to zauroczy każdego, kto odwiedzi je po raz pierwszy. Szczególnie malowniczym  fragmentem trasy spacerowej jest polanka zamknięta w górnej części ścianami skalnymi tworzącymi coś na podobieństwo kościelnej apsydy, w której znajduje się kapliczka, a nad nią otulony zielenią, namalowany na skale w 1863 roku przez Walerego Eljasza Radzikowskiego wizerunek Matki Bożej, do którego z kościoła w Mnikowie prowadzą stacje Drogi Krzyżowej.

Według informacji umieszczonej na jednej z tablic kilka razy w roku u stóp Matki Bożej Skalskiej odprawiane są msze i nabożeństwa, m.in.:

- Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, Msza św. i nabożeństwo majowe, 3 maja o godz. 15.  

- Uroczystość Wniebowzięcia NMP, Msza św. z poświęceniem ziół i kwiatów, 15 sierpnia o godz. 15.

- Droga Krzyżowa odprawiana w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową;

- powitanie Nowego Roku, procesja i modlitwa w noc sylwestrową.

 

27 kwietnia 1952 pieszą wędrówkę do Doliny Mnikowskiej z krakowskiego Salwatora przez Sikornik, Bielany i Kryspinów odbył ksiądz Karol Wojtyła. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 2004 roku, na skale obok wizerunku Matki Bożej umieszczono pamiątkową tablicę i krzyż stylizowany na charakterystyczny papieski pastorał Jana Pawła II. Co roku w niedzielę najbliższą rocznicy tej wizyty odprawiane są tutaj Msza św. i nieszpory.

***

Utworzony w 1963 r. rezerwat przyrody  „Dolina Mnikowska” o powierzchni prawie 21 ha obejmuje wąski i bardzo malowniczy wąwóz krasowy stanowiący odcinek potoku Sanka.  Ściany wąwozu tworzą wapienne skałki, w których występuje kilka jaskiń. Zróżnicowaną szatę roślinną rezerwatu  tworzą zespoły leśne, w skład których wchodzą grąd, łęg olszowy, buczyna naskalna oraz bór mieszany. Wśród roślin chronionych występujących w rezerwacie można wymienić m.in. konwalię majową, śnieżyczkę przebiśnieg oraz dwa gatunki pierwiosnka.

Przez dolinę prowadzi zarówno trasa rowerowa jak i piesza ścieżka turystyczna, przystosowana dla turystów niepełnosprawnych. W Mnikowie przed górnym wejściem do doliny urządzono parking na kilkadziesiąt samochodów. W weekendy trzeba się jednak liczyć z szybkim jego zapełnieniem.

Oceń treść:
Źródło:
;