Wspomnienia
„Wyrusz na Stulecie!” - spacer po Krakowie śladami Karola Wojtyły
Niska temperatura nie przestraszyła studentów, którzy chcieli poznać tajemnice krakowskich miejsc związanych z Janem Pawłem II. Sobotni spacer żaków zainaugurował przygotowania do wydarzenia pod hasłem "Spływ 100-lecia".
„Spływ 100-lecia” to inicjatywa, która ma zjednoczyć studentów uczelni krakowskich w świętowaniu setnej rocznicy urodzin papieża Polaka. I to w wyjątkowych warunkach, gdyż podczas spływu kajakowego na Mazurach, czyli tak, jak sam Karol Wojtyła lubił spędzać wakacje z młodzieżą.
- Papież Polak będzie nam tam wyjątkowo towarzyszył i dlatego z racji tego, że zdobywamy wiedzę w Krakowie, chcemy przed wyjazdem do Spychowa poznać go z czasów działalności w naszym mieście, gdzie był kapłanem, biskupem i kardynałem - powiedziała odpowiedzialna za kontakt z mediami, Katarzyna Skoczeń.
Dzisiejszy spacer miał też mocniej uwrażliwiać na Jana Pawła II - pokazywać go w inny sposób niż tylko świadomości, że był kiedyś papieżem. A zakamarki Krakowa związane z jego osobą na pewno to umożliwiają.
- Ten spacer to pierwsze wydarzenie w ramach przygotowań do „Spływu 100-lecia”. Co miesiąc będą kolejne. Często się słyszy, że św. Jan Paweł II jest „oklepany” ogólnie i co tu więcej o nim mówić. Ale jest inaczej - w tematach bardziej szczegółowych czy ciekawostkach dotyczących jego życia cały czas każdy może odkryć coś wyjątkowego. Jakiś gest, nauczanie czy zachowanie, które naprawdę pokazuje świętość i jej uczy - dodał ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki i duchowy opiekun „Spływu 100-lecia”.
Jak podkreślali uczestnicy spaceru liczą na to, że zobaczą papieża, który jak za swojego życia, porywa młodych. - W duszpasterstwie rozmawialiśmy kiedyś na temat teologii ciała - byłem zaskoczony, że papież mówił o seksualności w tak przystępny sposób, gdyż kojarzyłem raczej jego bardziej złożone homilie. I mam nadzieję, że także ten spacer przyczynił się do tego, że będzie mi on bliższy - ocenił Michał z DA „Beczka”.
Inni dodawali, że osoba papieża Polaka to wyjątkowy przykład. - Dla nas, będących na progu życiowych decyzji jest na pewno drogowskazem. I to wyjątkowym, bo to świętość współczesna, czyli taka na wyciągnięcie ręki. Jan Paweł II wyraźnie pokazuje mi, że w naszych czasach można naprawdę dalej żyć w świętości i osiągnąć ją będąc dobrym człowiekiem na co dzień - powiedziała Gabriela z DA „Na Miasteczku”.
Poznawanie Krakowa Jana Pawła II studenci rozpoczęli od kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie Karol Wojtyła przyjął święcenie kapłańskie. Następnie udali się na Wawel, który Ojciec Święty wybrał na odprawienie swojej prymicyjnej Mszy Świętej. Odwiedzili również Muzeum Archidiecezjalne. Podróż zakończyli w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.
- To było dotknięcie znaków szarej codzienności Karola Wojtyły. W postaci drewnianego kajaka, którym wielokrotnie przemierzał mazurskie rzeki, pierwszych nart czy maszyny do pisania, na której powstawały jego pierwsze teksty. Ufamy, że dzięki temu papież stanie się nam bliższy i jeszcze bardziej zachęci nas to do poszukiwania w nim towarzysza na drogach naszego życia - podsumowała Katarzyna Skoczeń.
Kolejne inicjatywy podejmowane przez krakowskich żaków w ramach wydarzenia „Spływ 100-lecia” będą ogłaszane na stronie www.splyw100lecia.pl.