Pod oknem
Wyrusz na szlak PPK. Wspólnota I Prądnicka
6 sierpnia tradycyjnie z wawelskiego wzgórza wyruszy 45. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Zastawiasz się, do której wspólnoty dołączyć? W serii „Wyrusz na szlak PPK” prezentujemy ich trasę i charakterystykę, próbując odpowiedzieć na pytanie - dlaczego to z tym członem warto pielgrzymować?
Jak powstała Piesza Pielgrzymka Krakowska?
17 maja 1981 roku po zamachu na papieża Jana Pawła II studenci Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili zamiast Juwenaliów zorganizować tzw. Biały Marsz. Był on odpowiedzią na tragiczne wydarzenia na pl. św. Piotra i wyrazem wsparcia dla Ojca Świętego. Biały Marsz przyciągnął na krakowski rynek tłumy młodych ludzi i stał u podstaw inicjatywy dzisiaj znanej jako Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. – W rozmowach z kard. Franciszkiem Macharskim, już gdzieś na przełomie maja i czerwca 1981 roku, pojawiła się myśl – dlaczego nie pójść z pielgrzymką z Krakowa w intencji Ojca Świętego? Na bazie tej euforii, w podziękowaniu za to, że on tak szybko powrócił do zdrowia – mówi koordynator PPK, Andrzej Bac, podkreślając, że studenci mogli liczyć na pełne poparcie ówczesnego metropolity krakowskiego. W pierwszej edycji wzięło udział ok. 2 tys. wiernych.
Z roku na rok coraz więcej pielgrzymów włączało się w Pieszą Pielgrzymkę Krakowską. Na przestrzeni 45 lat historii odnotowano 2 olbrzymie wzrosty frekwencji. Pierwszy nastąpił po Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku. Na Jasną Górę wyruszyło wówczas z Krakowa ok. 20 tys. wiernych. Drugi wzrost uczestników nastąpił po śmierci Papieża Polaka w 2005 roku. W Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej wzięło wtedy udział ponad 7 tys. pątników. Obecnie liczba zmalała. W 2024 roku na szlak wyruszyło 5640 pielgrzymów.
Piesza Pielgrzymka Krakowska liczy 8 wspólnot. Wierni wyruszają na szlak nie tylko z całego Krakowa, ale z innych części Archidiecezji Krakowskiej, m.in. z Niepołomic, Gdowa, Mszany Dolnej, Myślenic, Skawiny, Czernichowa, Krzeszowic, Suchej Beskidzkiej czy Chrzanowa i okolic.
Wspólnota I Prądnicka
Obecnie przewodnikiem Wspólnoty I jest ks. Grzegorz Kurzec, od 1 lipca proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach-Zarabiu.
Według niego w członie z Prądnika wyróżnia się grupa 2 prim, w której pielgrzymują członkowie Communione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie), czyli międzynarodowego ruchu założonego we Włoszech w latach 60-tych. Dominującą część stanowią Włosi, ale tworzą ją również Hiszpanie, Portugalczycy czy Amerykanie.
Udział w pielgrzymce wraz ze Wspólnotą I biorą głównie młodzi ludzie, którzy kończą szkołę średnią czy studia. – Celem ich wędrówki jest rozeznanie, co dalej zrobić ze swoim życiem, czego Pan Bóg od nich oczekuje, jakie wybrać studia, jaką pracę podjąć, a przede wszystkim, jak kształtować swoje życie religijne – wyjaśnia przewodnik.
Grupie 1, tzw. „Jedynce” patronuje św. Jan Paweł II. Prowadzą ją saletyni z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie. Św. Brat Albert wspiera grupę 2, która – jak zaznacza ks. Kurzec – jest dla każdego, jednak w szczególności pielgrzymują w niej wierni z dekanatu Kraków-Krowodrza. Ze Wspólnotą Prądnicką na Jasną Górę zmierzają również pątnicy z diecezji tarnowskiej. Dwa dni wcześniej – 4 sierpnia – z Bochni wyrusza grupa 3, tak by dotrzeć 6 sierpnia na Wawel, przemierzając Strumiany i Rybitwy. Stamtąd cała Wspólnota I zmierza już w kierunku Częstochowy. Pielgrzymom z Sędziszowa Małopolskiego i okolic patronuje św. Ojciec Pio. Tę grupę wybierają najczęściej rodziny. Czwórka ma charakter najbardziej uniwersalny – dedykowana jest dla każdego, bez względu na wiek czy pochodzenie. Do Wspólnoty Prądnickiej należy też grupa 5, którą prowadzą księża michalici oraz siostry michalitki.
Trasa pątników z Wspólnoty I rozpoczyna się w Krakowie, na Wawelu, a następnie prowadzi przez Zielonki i Korzkiew – malownicze miejscowości położone wśród wzgórz. Wędrują też przez Smardzowice i Maszyce. Potem, wkraczają do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie zatrzymują się na postój i konferencję. Dalszy szlak wiedzie m.in. przez Strzegową, Smoleń i Pilicę, gdzie pątnicy mogą podziwiać krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na ostatniej prostej przemierzają m.in. Przybynów, Zaborze, Olsztyn i Częstochowę, by 11 sierpnia móc dotrzeć na Jasną Górę.
Dlaczego warto pielgrzymować ze wspólnotą z krakowskiego Prądnika?
Pielgrzymka to nie tylko modlitwa i wędrówka, ale przede wszystkim ludzie, jak podkreślają pątnicy. – Czujemy tu rodzinną atmosferę – dzieli się Maciej, który od 15 lat wędruje z grupą 4. Kilkanaście lat temu wybrał tę trasę, gdyż była najłatwiejsza do pokonania z małych dwójką dzieci. Maria, pielgrzymująca z grupą 2, zaznacza, że pątnicy widzą ogromną życzliwość u ludzi spotkanych na trasie, którzy goszczą ich w swoich domach, częstują gorącym posiłkiem i dzielą się dobrym słowem. – Mamy także wspaniałego przewodnika, który prowadzi nas i potrafi stworzyć wspólnotę, w której czujemy się jak rodzina – dodaje kobieta.
Ks. Grzegorz Kurzec podkreśla, że we Wspólnocie I ważne jest poczucie humoru. – Nie jest to tylko pielgrzymka wyłącznie poważna. Wszystko dzieje się w luźnej atmosferze. Jest bardzo dużo miłych akcentów. Każda z grup jest wyjątkowa i każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia przewodnik.
45. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę, której w tym roku towarzyszy hasło „Pielgrzymi nadziei”, odbędzie się w dniach 6-11 sierpnia. Zapisać można się zarówno poprzez formularz na stronie internetowej, jak w przy parafiach.