Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Małopolska

Wystawa „Wieliczka. Miasto utrwalone w kadrze”

 fot. Poddębski

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka. Miasto utrwalone w kadrze” do Zamku Żupnego w dniach od 15 września do 15 listopada 2015 r.

 

Najstarszy w Polsce ośrodek solarski swoje dzisiejsze oblicze zawdzięcza w dużej mierze kopalni. To właśnie budynki salinarne zdominowały charakter, rozwój przestrzenny a w efekcie współczesny wygląd miasta.

O ile trudno odnaleźć źródła ikonograficzne przedstawiające pierwsze wieki istnienia miasta, o tyle historię architektury Wieliczki ostatnich stu lat przybliżają fotografie skrzętnie gromadzone przez wielickie Muzeum. Zapis historycznego obrazu fotograficznego pozwala, bez potrzeby uruchamiania wyobraźni, przeanalizować sukcesywną rozbudowę bądź też nieodwracalne zmiany jakie zaszły w odniesieniu do najważniejszych budynków Wieliczki. Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt wielkoformatowych wydruków oraz prezentacje multimedialne fotografii budynków prywatnych, miejskich oraz salinarnych, wykonanych pod koniec XIX oraz w XX w.

Wstęp do ekspozycji stanowi reprodukcja jednego z najstarszych widoków miasta od strony północnej, autorstwa Awita Szuberta z 1892 r. Na zdjęciu centralnie, widoczna jest wieża kościoła parafialnego św. Klemensa oraz Zamek Żupny z basztą o zwieńczeniu noegotyckim.

Właściwą cześć wystawy tworzy czterdzieści jeden, wybranych z bogatego zbioru dawnej fotografii, reprodukcji wielkoformatowych prezentujących widoki Dolnego i Górnego Rynku, bramy głównej Zamku Żupnego, budynków salinarnych (m.in. istniejących i nieistniejących nadszybi), gmachów użyteczności publicznej, zabudowań kościelnych, a także ulic i parków stanowiących o niezwykłości tego miejsca. Czterdzieści jeden wyselekcjonowanych ujęć historycznych zestawiono z współczesną fotografią cyfrową. Zabieg ten pozwala prześledzić obecny stan zachowania i zachodzące zmiany.

Szczególną atrakcją wystawy są dwa najstarsze widoki Wieliczki od strony północnej. Najstarsza fotografia powstała przed 1861 r. i jest jedynym zapisem fotograficznym nadszybia szybu Wodna Góra oraz drewnianej klety szybu Regis. Drugie ze wspomnianych zdjęć, wykonane w latach 1866-83, zarejestrowało dawny kształt kościoła parafialnego pw. św. Klemensa, tuż przed przebudową za czasów proboszcza ks. Zygmunta Goliana z widoczną wieżą w stylu józefińskim oraz z czterospadowym dachem.

Całość uzupełniają prezentacje multimedialne, które w niewielkim stopniu pokazują bogatą kolekcję fotografii historycznej Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Na koniec warto dodać, że dawna i współczesna fotografia będąc zapisem i utrwaleniem wciąż zmieniającej się rzeczywistości, posiada nie tylko walory dokumentacyjne, ale także artystyczne. Każde ze zdjęć prezentowanych na ekspozycji jest małym dziełem sztuki.

Wystawę można zwiedzać do 15 listopada 2015 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8) codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

;