Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Wspomnienia

Wystawa o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny

jan paweł fot. Materiały prasowe

„Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” - to tytuł wystawy, która będzie prezentowana w pięciu polskich miastach. W niedzielę 2 czerwca mija 45 lat pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Ekspozycja będzie prezentowana od samego rana na Placu Piłsudskiego w Warszawie. 

 

Dr Grzegorz Łeszczyński z Biuro Edukacji Narodowej IPN zapowiada, że wystawie towarzyszyć będzie prezentacja rekonstrukcji papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. IPN zaprosi też wszystkich chętnych do podzielenia się swoimi wspomnieniami z papieskich pielgrzymek. W namiotach pracownicy Instytutu będą rejestrować świadectwa.  

Wystawa przez tydzień będzie pokazywana w pięciu miastach, które znalazły się na szlaku pierwszej papieskiej wizyty w Ojczyźnie. Wystawę w Gnieźnie, w poniedziałek 3 czerwca 2024 r., otworzy dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W wydarzeniu w tym mieście wezmą udział Prymas Polski abp Wojciech Polak i reprezentujący Kancelarię Prezydenta RP sekretarz stanu Wojciech Kolarski. W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Harmonogram prezentacji wystawy:
2 czerwca 2024 – Warszawa, Plac Piłsudskiego
7.30 – uroczyste otwarcie wystawy
W godzinach 7:45-11:00 będziemy rejestrować wspomnienia świadków tej historycznej pielgrzymki – wszystkie osoby chętne zapraszamy do podzielenia się swoją historią związaną z I Pielgrzymką Ojca Świętego.
Wystawa w Warszawie będzie prezentowana do godziny 18:00, a następnie przewieziona do Gniezna.
3 czerwca 2024 – Gniezno, Plac Przykatedralny, Wzgórze Lecha
10.00 – prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, ul. Mieszka I 27 )
11.00 – uroczyste otwarcie wystawy przez dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN, z udziałem abp. Wojciecha Polaka oraz Wojciecha Kolarskiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP
4, 5 czerwca 2024 – Częstochowa, Plac Ignacego Daszyńskiego
4 czerwca, godz. 11.00 – uroczyste otwarcie wystawy
4 czerwca, godz. 12.00 – prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52 )
4 czerwca, godz. 18.00 – wykład prof. UK dr. hab. Jarosława Durki pt. „Władze komunistyczne wobec pobytu Jana Pawła II w Częstochowie w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52)
6, 7 czerwca 2024 – Kraków, Plac Franciszkański naprzeciw Kurii Metropolitalnej
6 czerwca, godz. 13.00 – uroczyste otwarcie wystawy przez dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN
6, 7 czerwca – cykliczna prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” na ekranie umiejscowionym w przestrzeni wystawy, na Placu Franciszkańskim
8 czerwca 2024 – Nowy Targ, Rynek Miasta
12.00 – uroczyste otwarcie wystawy

Źródło:
;