Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Dziedzictwo

Wystawa pamiątek patriotyczno-wojskowych w Muzeum Archidiecezjalnym

eksponaty z wystawy fot. Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w dniach od 7 listopada do 13 grudnia 2023 r., w jednej z sal na pierwszym piętrze Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie można oglądać wystawę pamiątek patriotyczno-wojskowych znajdujących się w zbiorach muzeum.

 

Zaprezentowane obiekty pochodzą z okresu od 1888 roku do czasów obecnych. Są wśród nich zarówno rodzinne pamiątki z czasów walk o wolność, przekazane muzeum na przestrzeni lat przez osoby prywatne, jak i prezenty otrzymywane współcześnie przez biskupów krakowskich od wojskowych, szczególnie z jednostek znajdujących się na terenie Krakowa.

Eksponaty związane z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego oraz wizerunki Matki Bożej – Królowej Korony Polskiej przypominają o nierozerwalnym w historii Polski związku miłości do Boga i Maryi z umiłowaniem Ojczyzny i gotowością poświęcenia się jej służbie.

– Zgodnie ze słowami Jana Pawła II chcemy, aby ta wystawa była wyrazem pamięci „bohaterstwa żołnierza polskiego, który walczył na wszystkich frontach świata za wolność naszą i waszą” – ale też wszystkich tych, którzy i dziś strzegą naszego bezpieczeństwa – zwracają uwagę twórcy wystawy, którą można oglądać w dniach od 7 listopada do 13 grudnia 2023 w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie (wtorek-niedziela: 10:00-17:00, ostatnie wejście o 16:15).

Źródło:
;