Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Kulturalnie

Wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi w 170. rocznicę urodzin pisarza

 fot. Domena publiczna

Pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, jego listy do pierwszej narzeczonej oraz wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla pisarza, od 6 maja można oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Niepodległości. Ekspozycję "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc" w 170. rocznicę urodzin noblisty przygotowała pisarka Barbara Wachowicz.

 

 

Na wystawie, której wernisaż odbył się 5 maja, w 170. rocznicę urodzin noblisty, można zobaczyć pierwsze wydania dzieł Sienkiewicza i ich tłumaczenia na wiele języków - m.in. "Ogniem i mieczem" po chińsku czy "Krzyżaków" po rumuńsku. Prezentowane są także przekłady wydane jeszcze za życia pisarza, np. "Quo Vadis?" po włosku i "Rodzina Połanieckich" po francusku.

Zwiedzający mogą obejrzeć unikatowe paryskie wydanie z 1909 r. międzynarodowej ankiety "Prusy i Polska" przeprowadzonej przez Sienkiewicza. Zawiera ona blisko 260 wypowiedzi pisarzy, uczonych, artystów i mężów stanu z całego świata w obronie Polaków.

Pokazany jest również list Sienkiewicza do cesarza niemieckiego w obronie Polaków wywłaszczanych w zaborze pruskim i polskich dzieci z Wrześni, którym wymierzano kary za odmowę modlitwy po niemiecku.

Na ekspozycji można zobaczyć sztambuch pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza Marii Kellerówny wydobyty z ruin powstańczej Warszawy, zawierający wpisy dotyczące ich młodzieńczego uczucia. Prezentowane są także listy Sienkiewicza do narzeczonej.

Goście mogą obejrzeć również liczne publikacje poświęcone życiu i twórczości pisarza, m.in. "Studia Sienkiewiczowskie" oraz rozprawy prezesa Towarzystwa Sienkiewiczowskiego prof. Lecha Ludorowskiego, a także wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza.

Autorzy ekspozycji cytują wypowiedzi młodych ludzi nadesłane na konkurs. Młodzież podkreśla w nich m.in., że na twórczości Sienkiewicza wychowały się pokolenia Polaków, a "Trylogię" nazywa "biblią polskiego patriotyzmu". 

Wystawa "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc" będzie czynna do 30 października.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. To autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich" czy "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się również nowele m.in. "Janko Muzykant" i "Latarnik", a także reportaże.

Odbierając w grudniu 1905 r. Nobla za całokształt twórczości Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz.

O ogłoszeniu 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w ubiegłym roku Sejm.

;