Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Wspomnienia

Wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II otwarta w Senacie

wystawa w senacie fot. Łukasz Kamiński / senat.gov.pl

„Ta wystawa jest dla mnie szczególna. Mieliśmy wczoraj okazję złożyć kwiaty na grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie” – powiedział marszałek Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie wystawę „Jan Paweł II – obrońca praw narodów”. Przypomniał, że Senat ustanowił rok 2020 Rokiem Jana Pawła II.

 

Jak podkreślił, nadal aktualne są hasła stanowiące tytuły plansz wystawowych, będące rozwinięciem przesłania polskiego papieża na rzecz podmiotowości narodów i ludów takie jak: „Nie ma wolności bez Solidarności”, „Europejskie powołanie Ukrainy”, „Każdy naród ma prawo do suwerenności – Białoruś” czy „Za wolność Naszą i Waszą”. „Tu nic się nie zdezaktualizowało” – podkreślił. Marszałek Tomasz Grodzki przypomniał też, że papież zawsze opowiadał się za poszanowaniem godności człowieka, a jej deptanie określał bardzo stanowczo mianem „nowego pogaństwa”. „To musimy zapamiętać z jego nauk. To przesłanie przyświeca m.in. Senatowi RP, który nigdy nie zgodzi się na deptanie przyrodzonej godności ludzkiej, nigdy nie zgodzi się na łamanie praworządności, brak zrozumienia, że nasza różnorodność jest naszą siłą, nie wadą, a kreatywność narodu buduje jego dobrą przyszłość. Nigdy nie pozwolimy też, żeby ktokolwiek temu przeczył albo o tym zapominał” – mówił marszałek Tomasz Grodzki.

„To, co tu prezentujemy, jest esencją nauczania Jana Pawła II w obszarze wolności, która przekracza wymiar jednostkowy, a trafia do wspólnoty narodów i państw, będąc jednocześnie wciąż tak samo aktualnym wezwaniem do poszanowania godności” – mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk. „Jednym z najczęściej pojawiających się słów jest kultura, która jest nośnikiem tożsamości i pozwala przetrwać nawet wtedy, kiedy granic formalnych nie ma” – przekonywał.

Ekspozycję, zaprezentowaną w Senacie z inicjatywy senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego, przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Na 14 planszach wystawowych ukazano uniwersalny wymiar oddziaływania myśli Ojca Świętego, jego konsekwencję w promocji praw narodów do zachowania własnej tożsamości i kształtowania swojego losu.

Oceń treść:
;