Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Rozrywka

Wystawa skarbów ziemi (fotogaleria)

 fot. Łukasz Kaczyński

Niezwykle barwne minerały, przepiękne ozdoby, a także… „gwiazdka z nieba” w postaci meteorytów! To i wiele innych czekało na tych, którzy w miniony weekend odwiedzili 62. Międzynarodową Wystawę i Giełdę Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich.

Wydarzenie odbywało się w gmachu głównym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. - Widzimy z roku na rok, że ludzie przychodzą i szukają nowych wrażeń, które pozwalają im poznać zupełnie nowe obszary dotyczące otaczającego ich świata, a także poszerzyć swoje zainteresowania - opisał Piotr Olejniczak, kierownik Muzeum Geologicznego Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, współorganizator giełdy.

Jak dodał, celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do ukazania minerałów, skamieniałości i meteorytów, które są zbierane przez kolekcjonerów z Polski i innych krajów Europy oraz Azji. - Przy tym mamy możliwość kupowania wyrobów jubilerskich, które przeważnie wyrabiane są ręcznie, a więc cechują się wysokim stopniem kunsztu - wskazał.

Oprócz ekspozycji około 100 wystawców, podczas trwania giełdy można było obejrzeć trzy wystawy tematyczne. - Są to ekspozycje przygotowane przez prywatnych kolekcjonerów. Jedna dotyczy różnych postaci kwarców, druga złoża z Kosova, które pokazują nieprawdopodobną różnorodność mineralogiczną, a trzecia dotyczy kalcytów, zadziwiających wieloma różnymi postaciami. Będzie się można z nimi zapoznać przez najbliższe pół roku. - przybliżył Olejniczak.

Kierownik muzeum wskazuje, że osoby przygotowujące poszczególne ekspozycje to większości hobbyści, którzy skamieniałościom i minerałom, poświęcają znaczną część swojego życia i dlatego chętnie dzielą się swoją wiedzą z przybywającymi. - Jest więc szansa, by przyjść podyskutować czy też zadać pytania, które nurtują człowieka odnośnie do tych naturalnych skarbów ziemi - ocenił Olejniczak.

Kolejna taka okazja nadarzy się 15 lutego przyszłego roku, ponieważ tego dnia będzie zorganizowane wyjątkowe spotkanie kolekcjonerów. Nie będzie można nabyć wtedy co prawda biżuterii czy rękodzieł, ale za to będzie można zobaczyć światowej klasy skarby Ziemi. W dodatku, aby zwiększyć zasięg odbiorców wydarzenie będzie całkowicie bezpłatne.

Wystawcy rzeczywiście z przyjemnością opowiadali o swoich okazach. - Moją pasją są meteoryty. Kiedyś zacząłem jeździć i szukać. Dzielę się wiedzą, sprzedaję i nabywam okazy. A co najważniejsze spotykam się z ludźmi, którzy szukają informacji lub także je posiadają i mogą coś doradzić - przyznał Tomasz Ogłaza, prowadzący stronę www.meteoryty.org, wskazując, że nieraz trzeba bardzo mocno popracować nad okazami, aby zainteresować zwiedzających.

Z kolei Wojciech Bednarczyk prezentował skamieniałości z okolic Krakowa. - Są to wymarłe głowonogi, między innymi amonity, małże, belemnity czy też jeżowce lub gąbki. Takie skarby można znaleźć samemu, na przykład w okolicznych kamieniołomach, więc zachęcamy także do takich własnych poszukiwań, by w niecodzienny sposób spędzić weekend - powiedział.

Jak oceniali zwiedzający wydarzenie, prezentowane okazy zachwycają zarówno pięknem, jak i walorami edukacyjnymi.- Ten koloryt, niezwykłe kształty, historia powstania - ja nie mogą sobie nawet wyobrazić, że to wszystko jest wytworem naszej ziemi i jest naturalne. To zachwyca i pociąga do tego, by zdobyć wiedzę na ten temat. A i może kupić jakiś wisiorek z tym minerałem, który najbardziej urzekł - podsumowała pani Halina, którą na giełdę zabrał wnuk Mariusz,

Patronat nad weekendowym wydarzeniem objęli: Rektor AGH, Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Prezes Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego oraz Komitet Dnia Górnika AGH.

Oceń treść:
Źródło:
;