Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Kulturalnie

Wystawa „Stanisław Cukier. Rzeźba” u pijarów

plakat wystawy fot. Materiały prasowe

Galeria Krypta u Pijarów w Krakowie zaprasza na wystawę „Stanisław Cukier. Rzeźba”. Wernisaż odbędzie się we wtorek 20 września 2022 o godz. 18.00.

 

W przestrzeń galerii Krypta u Pijarów artysta wprowadza postaci znanych świętych, jak i zwykłych ludzi, bezimiennych świadków Chrystusa. Wystawa „Stanisław Cukier. Rzeźba” przy Pijarskiej 2 w Krakowie będzie otwarta od 21 września do 9 października 2022 r., od wtorku do piątku w godz. 10.30-12:00 oraz 15.30-17:00.

Stanisław Cukier, urodzony w 1954 roku w Zakopanem. W 1976 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara  w Zakopanem. W latach 1976-1981 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. W 1981 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Zofii Demkowskiej. W latach 1981-1986 pracował jako wykładowca na Wydziale Rzeźby w katedrze medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej w ASP w Warszawie. Od 1982 roku jest członkiem FIDEM (Fédération Internationale de la Médaille). Od 1987 roku mieszka z rodziną w Zakopanem. W latach 1994 - 2019 pełnił funkcję  dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. W 2009, 2010, 2012 i 2016 roku uczestniczył w plenerach rzeźby w granicie w Strzegomiu, gdzie wykonał dwumetrowe rzeźby „Macierzyństwo”, „Spacer - Ich Dwoje”, „Tenisistka" i „Michał Archanioł”. W roku 2016 zrealizował rzeźbę pomnik Jana Pawła II w Jabłonce.

„…W tę przestrzeń tak pełną znaków zostały wprowadzone rzeźby Stanisława Cukra. Artystę interesuje człowiek, jego dom jest zawsze pełen gości, każdy z nich jest wyjątkowy dla Staszka choć dla osób postronnych, skoncentrowanych na sobie samych, często mogą się oni wydać niezbyt godni zainteresowania.

Ta fascynacja drugim człowiekiem, potrzeba dzielenia się tym zauroczeniem, wewnętrzny imperatyw zracjonalizowania i dokumentacji piękna duchowego, a także fizycznego spotkanej osoby znajduje się u podstaw twórczości artysty. Ulubionymi modelami są żona, dzieci, zakopiańscy znajomi i  artyści. Osobnym/ważnym  nurtem są prace wyrosłe z lektur duchowych Artysty. Najczęściej są to postacie świętych, których życie i postawa zafascynowały Cukra. I tak w przestrzeni Krypty pojawia się Jan Chrzciciel, św. Piotr i Paweł, Andrzej Bobola, Edyta Stein, Jan Paweł II, Edyta Stein, a także Archanioł Michał. Te święte postacie wspaniałe uzupełniają  przestrzeń pełną ukrytych  bezimiennych  świadków Chrystusa. …” (Robert Wolak)

;