Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Dziedzictwo

Wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” w 17 miejscowościach kraju

 fot. KP/Fra3

Od 16 kwietnia 2021 r. w Zakopanem można oglądać wystawę IPN „TU rodziła się »Solidarność«”. Na pl. Niepodległości odbył się briefing prasowy z udziałem dyrektora krakowskiego IPN dr. hab. Filipa Musiała i starosty tatrzańskiego Piotra Bąka. Obecni byli przedstawiciele „Solidarności”, m.in. Janina Gościej i Władysława Obrochta, a także Krzysztof Lichota kierownik Biura Oddziału ZRM „S” w Zakopanem. W imieniu burmistrza Zakopanego zebranych przywitał Grzegorz Cisło, sekretarz miasta.

 

W swoim wystąpieniu dyrektor krakowskiego oddziału IPN przedstawił ideę wystawy, która składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Dr hab. Filip Musiał mówił również, że działalność oporu antykomunistycznego na Podhalu zaczęła się tuż po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną i trwała przez cały PRL. Jak podkreślił, ta działalność opierała się na trzech filarach: zakładach pracy, Kościele i organizacjach harcerskich. Podczas otwarcia wystawy wspominano Jerzego Zacharkę, zmarłego kilka dni temu wicestarostę tatrzańskiego, jednego z założycieli zakopiańskiej „Solidarności”. 

Ekspozycja „TU rodziła się »Solidarność«”, która stanęła równocześnie w 17 miejscowościach kraju, ukazuje masowy charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wielki ruch społeczny rodził się nie tylko w Gdańsku, na wybrzeżu czy w wielkim kombinacie metalurgicznym Nowej Huty, lecz także w mniejszych zakładach pracy.

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Na panelach zamieszczono teksty w językach polskim i angielskim.

Oceń treść:
;