Imieniny: Stanislawa, Lizy, Wiktora

Wydarzenia: Dzień Bibliotekarza

Przygotowania

Wystawy „Misericordia” i „Różnica”

 fot. Materiały prasowe

Wystawa zbiorowa grupy Vera Icon „Misericordia” realizowana w ramach Światowych Dni Młodzieży zostanie otwarta 13 lipca (środa) 2016 r. w Holu Centrum Promocji Mody w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wernisaż będzie połączony z otwarciem wystawy „Różnica” Jacka Hajnosa w Galerii Kobro. Ekspozycja będzie czynna do 29 lipca 2016 r.

 

Twórcy ze środowisk uczelni artystycznych z Łodzi, Krakowa i Rzeszowa podejmują w swoich pracach temat miłosierdzia. W wystawie biorą udział: Aleksandra Adamczuk, Katarzyna Fydrych, Jacek Hajnos, Agata Bogusławska, Alicja Maliszewska, Joanna Maślejak, Paulina Nawrot, Zofia Trybis-Borkowska, Kazimierz Borkowski, Paweł Chlebek, Ewa Wróbel, Maciej Pisiałek, Tomasz Zając, Jakub Niewdana, o. Tomasz Biłka OP.

Projekt „Różnica” Jacka Hajnosa, członka i założyciela grupy Vera Icon, dotyka problemu bezdomności. 77 portretów i wywiady są próbą głębokiego, braterskiego spojrzenia na tych, od których społeczeństwo odwraca wzrok. „Różnica” unieważnia stereotypy o osobach wykluczonych, eksponując jednocześnie niewygodną prawdę o nas samych.

Podejmując problem bezdomności w projekcie „Różnica”, nie staram się wysuwać naukowych wniosków w oparciu o moje kilkuletnie doświadczenia. Książek na ten temat powstało wiele. Nie mam zamiaru się z nimi mierzyć. Chcę się dzielić tym, co dla mnie najistotniejsze – osobistym spotkaniem z człowiekiem. Prezentowane prace są próbą zapisania tej tajemnicy. Portretów jest siedemdziesiąt siedem. Liczba nie jest przypadkowa, bo każda z historii, którą prezentuję, jest pewną drogą przebaczenia sobie, bliskim, społeczeństwu i Bogu. Wszystkie portrety, które wykonałem przez ostatnie pięć lat, są świadectwem przeżywania relacji z drugim człowiekiem w jego aktualnej sytuacji” – mówi Jacek Hajnos.

Działania grupy można obejrzeć na stronie www.veraicon.com.pl.

;