Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Z Bogiem

Wytyczne organizacji tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej

 fot. Łukasz Kaczyński

W tym roku przypada jubileuszowa 40. odsłona Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę. Organizatorzy wydarzenia podali wstępne wytyczne, które określają, jak będzie wyglądać pielgrzymowanie krakowskich pątników w roku pandemii.

- Trudne okoliczności pandemii w kraju i na świecie jeszcze bardziej powinny wzmocnić naszą modlitwę do Boga. Bardzo mocno widać w historii Polski, jak i świata, że ludzie w ciężkich chwilach zwracali się w modlitwie do Pana Boga. Teraz też nie może tego zabraknąć - opisuje ks. Jan Przybocki, koordynator krakowskiej pielgrzymki do Częstochowy.

Jak dodaje, pielgrzymując do Jasnogórskiej Pani pątnicy będą prosić o jej wstawiennictwo i łaski dla naszego kraju i całego świata, a zwłaszcza dla chorujących. - Zdecydowaną zachętę do zorganizowania pielgrzymki w odpowiednich warunkach wyraził abp Marek Jędraszewski. Z racji tego, że jest dobra wola służb sanitarnych, stworzyliśmy więc wstępne wytyczne, które mają umożliwić bezpieczną organizację pielgrzymki - mówi duchowny.

„Organizacja pielgrzymki zostanie przeprowadzona w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce i z pełnym poszanowaniem wprowadzanych rozwiązań prawnych w zakresie organizacji wydarzeń masowych, w tym organizowanych w oparciu o akty prawne, normujące stosunki Państwo Kościół. Do czasu naszego pielgrzymowania mamy jeszcze prawie 3 miesiące i wierzymy, że sytuacja epidemiczna ulegnie dalszej poprawie” - zaznaczyli organizatorzy w specjalnym komunikacie.

Zgodnie z ich wytycznymi w sierpniu ma wyruszyć 8 niezależnych pielgrzymek - każda będzie szła inną trasą oraz będzie miała odrębne miejsca noclegowe, jak i postoje czy miejsca celebracji Eucharystii. Godziny wyjścia i trasy przejścia zostaną tak wyznaczone, by poszczególne wspólnoty nie łączyły się ze sobą. Nie będą przy tym organizowane wspólne konferencje i nie odbędzie się też spotkanie na Przeprośnej Górce w dotychczasowej formie.

„Zapisy prowadzone będą od 1 do 5 sierpnia wyłącznie w bazach wspólnot. W przypadku pojawienia się prawnego obowiązku wykonania testu na obecność koronawirusa, każdy zapisujący się musi mieć świadomość jego wykonania. Ilość pątników w poszczególnych wspólnotach zostanie określona po decyzjach władz odnośnie do zgromadzeń, można sądzić po zapowiedziach, że będzie to po ok. 40-50
osób w danej wspólnocie” - informują organizatorzy.

Podczas zapisu na tegoroczną Pieszą Pielgrzymkę Krakowską będzie wymagane pisemne oświadczenie, w którym uczestnicy zobowiążą się do przestrzegania w trakcie pielgrzymki aktualnie obowiązujących reżimów epidemicznych. Każda wspólnota będzie miała inną godzinę wejścia na Jasną Górę (ale wszystkich powita metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski) i osobną Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej lub Kaplicy Matki Bożej.

- Możliwe też będzie pielgrzymowanie w formie duchowej przez stronę internetową pielgrzymki, jak i media społecznościowe, które ma pogłębić i wzmocnić wiarę nie tylko pątników, ale wszystkich, którzy zechcą stworzyć z nami wielką wspólnotę pielgrzymkową Kościoła krakowskiego - dodaje ks. Przybocki.

Na adres pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl można przysyłać modlitewne intencje, które będą odczytywane w trakcie każdej pielgrzymkowej Mszy św. Kolejne komunikaty dotyczące organizacji krakowskich szlaków pątniczych zostaną przekazane w połowie czerwca. Szczegółowe informacje o krakowskiej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę można odnaleźć na stronie www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl.

Idea krakowskiego pielgrzymowania narodziła się w 1981 roku po Białym Marszu, będącym wielką modlitwą studentów i mieszkańców Krakowa za Jana Pawła II i w jego intencjach. Dlatego co roku pielgrzymka odbywa się pogłębiając aktualny program duszpasterski kościoła „W intencji Ojca Św. i Ojczyzny”. W tym roku przewodzić jej będzie hasło „Wielka tajemnica wiary”.

Oceń treść:
Źródło:
;