Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Wywiady

Wywiad z o. Kazimierzem Szulcem OFM Conv, misjonarzem pracującym w narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Subukia (Kenia)

msza święta fot. Archiwum o. Kazimierza Szulca

Z o. Kazimierzem Szulcem OFM Conv, misjonarzem pracującym w narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Subukia (Kenia) rozmawia Małgorzata Pabis.

 

Jaka jest historia niezwykłego miejsca, w którym Ojciec pracuje?

Pracuję w Sanktuarium Matki Bożej w Kenii na samym równiku w Subukia, w miejscu znanym pod nazwą “Village of Mary Mother of God” – Wioska Maryi Matki Bożej. Ojciec Święty Jan Paweł II ma swój udział w powstaniu tego Sanktuarium. Jest ono cały czas w fazie powstawania i budowy wszelkich struktur. Przybywa do nas bardzo wielu Pielgrzymów, więc i pracy apostolskiej jest dużo – głównie jest to spowiedź i Eucharystia. Więcej o tym miejscu można znaleźć na stronie www.subukia.org.

Wiemy, że w Kenii prężnie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia…

Gdy 29 lat temu przyjechałem do Kenii, zaczęliśmy promować Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Prowadzimy u nas naszą franciszkańską drukarnię i w niej drukowaliśmy setki tysięcy obrazków – na jednej stronie był wizerunek Jezusa Miłosiernego, na drugiej modlitwa i wyjaśnienie jak odmawiać Koronkę. Drukowaliśmy w różnych językach – wszystkich jakie są w Kenii i rozprowadzaliśmy je za darmo, z prośbą o odmawianie.

W tej chwili prawie w każdej parafii w Kenii odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Znaczenie tej modlitwy jest rozumiane coraz bardziej. Wielu lokalnych kapłanów bardzo zaangażowało się w rozprzestrzenianie kultu Miłosierdzia Bożego. Niektórzy nawet odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, by głębiej poznać tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Wiele wspólnot parafialnych przyjęło za patronkę św. Siostrę Faustynę.

W Waszym Sanktuarium macie już także relikwie…

W Sanktuarium Matki Bożej – wewnątrz kościoła – budujemy kaplicę Miłosierdzia Bożego, zwaną również kaplicą spowiedzi. Mamy relikwie św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Bedą one w szczególnym miejscu uwypuklone i widoczne dla wszyskich modlących się w tej kaplicy. Mamy również relikwie św. Franciszka i Hiacynty, zakupiliśmy też figurę Matki Bożej z Fatimy, aby promować nabożeństwo pokutne z procesją różańcową.

Jest dziś Ojciec w Polsce – w Łagiewnikach. Co Ojciec chciałby nam powiedzieć?

Podczas mojego ostatniego pobytu na urlopie odwiedziłem wiele sanktuariów Maryjnych w Europie i w Polsce. Każde ma niesamowitą atmosferę modlitwy, wyciszenia i wyczuwalnej obecności Bożej. Wasze Sanktuarium dodatkowo wyróżnia się tym, że jest centrum odniesienia dla wszystkich krajów, w których promowane jest Miłosierdzie Boże. Jest to miejsce znane również przez Kenijczyków, może nie byli tu osobiście, ale znają je choćby z mediów. Św siostra Faustyna i św. Jan Paweł II są także bardzo znani w Kenii i bliscy wszystkim ludziom.

Źródło:
;