Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Wydarzenia:

Wspomnienia

XI Dzień Papieski w Telewizji Polskiej

Tematyka Dnia Papieskiego będzie obecna w programie Telewizji Polskiej także przed i po zakończeniu jego głównych obchodów. W tym roku już po raz jedenasty obchodzony jest w Polsce Dzień Papieski - tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. W całym kraju planowane są uroczystości mające na celu przypomnienie sylwetki i nauczania Jana Pawła II. Tego dnia, zgodnie z wieloletnim już zwyczajem, zbierane będą także pieniądze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.

 

Telewizja Polska w tym roku włączyła w obsługę tegorocznego Dnia papieskiego czołowe anteny. Wydarzenie to telewizja publiczna rozpoczęła już na początku października poprzez emisję – na głównych antenach i w TVP Polonia – spotu reklamowego zachęcającego widzów do udziału w zbiórce pieniędzy na stypendia dla niezamożnej młodzieży.

W sobotę, 8 października czyli w przeddzień Dnia Papieskiego, TVP1 będzie transmitowała specjalne orędzie poświęcone jego obchodom. Tuż po „Wiadomościach” wygłosi je ks. abp. Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski.
Także 8 października, o godz. 16.50 TVP2 rozpocznie transmisję uroczystej Gali Nagród TOTUS 2011 Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (retransmisja w TVP Polonia). Gala Nagród TOTUS jest nieodłącznym elementem Dnia Papieskiego. Tegoroczna uroczystość ogłoszenia i wręczenia Nagród TOTUS odbędzie się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, z udziałem znakomitych artystów: Ewy Bem, Doroty Miśkiewicz, Andrzeja Lamperta i Grzegorza Markowskiego.

9 października, w Dzień Papieski, TVP1 pokaże relację z godzinnego koncertu w hołdzie Janowi Pawłowi II. Do udziału w koncercie zaproszono polskich artystów, reprezentujących zarówno młode pokolenie, jak i renomowane gwiazdy polskiej sceny. Gościem specjalnym będzie włoski artysta, Nico Forterezza („Angelo di Dio”). Solistom będzie towarzyszył chór Marty Radwan oraz zespół instrumentalny Tomasza Dziubka, kierownika muzycznego koncertu. Usłyszymy również kolejne pokolenie podhalańskiego zespołu Turliki i zespołu De Press, który przypomni słynne, zaśpiewane pod Wielką Krokwią życzenia dla Ojca Świętego „Co by Wam Pan Jezus błogosławił”. Najbardziej wzruszająco zapowiada się udział w koncercie… Jana Pawła II, który dzięki nowoczesnym technikom montażu, zaśpiewa razem z artystami.
W koncercie wystąpią również: Joanna Jabłczyński i Artur Chamski („Oto są baranki młode”), Sylwia Grzeszczak („Psalm 148”), Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus („Niechaj zstąpi Duch Twój”), Janusz Radek („Wypłyń na głębię”), Tomasz Budzyński („Słuchaj Izraelu”), Mieczysław Szcześniak („Pan jest Pasterzem moim”). Koncert, wyreżyserowany przez Konrada Smugę, poprowadzą Przemysław Babiarz i Beata Chmielowska-Olech.

9 października szczególne, papieskie wydanie będzie miał także cykliczny program TVP1 „Między ziemią a niebem” (godz. 11.55), ze specjalnym udziałem ks. Kardynała Kazimierza Nycza i relacjami z przebiegu Dnia Papieskiego. Specjalny charakter będzie miało również przygotowane przez Jedynkę Studio Dnia Papieskiego (godz.14.45,15.50,16.35,17.25,18.40), w którym pojawią się m.in. informacje o przebiegu obchodów w całym kraju, podsumowania zbiórki pieniędzy na stypendia dla młodzieży oraz krótkie impresje papieskie z cytatami słów Jana Pawła II o modlitwie i świętości. W studiu pojawią się interesujący goście, w tym przedstawiciele środowisk kościelnych, stypendyści, popularni artyści i sportowcy, którzy wspierają ideę tego ważnego dla Polaków dnia. Studio Dnia Papieskiego poprowadzą Grzegorz Miśtal oraz Aneta Mazurek - stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

9 października TVP INFO w swoich serwisach przypomni wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce. Antena będzie gościła m.in. stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, najbardziej uzdolnioną młodzież, pochodzącą z małych miasteczek i wsi oraz b. korespondenta TVP w Rzymie Jacka Moskwę, autora wielu książek o Janie Pawle II. Kanał informować będzie o zbiórce pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością", w której corocznie bierze udział blisko 100 tys. wolontariuszy.
Informacje o imprezach organizowanych w Polsce z okazji Dnia Papieskiego będą zamieszczane na stronie portalu WWW.TVP.INFO i stronach telegazety TVP.

Tematyka i przesłanie Dnia Papieskiego będą obecne w programie Telewizji Polskiej również po zakończeniu jego głównych obchodów. I tak 16 października o godz. 15.30 TVP1 przypomni głośny film Grzegorza Tomczaka „Santo Subito. Niewyjaśnione uzdrowienie”, który miał premierę w telewizji publicznej 30 kwietnia br., w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II. 16 października Jedynka zaprosi widzów na premierową emisję znakomitego dokumentu „Santo Subito. Nasz błogosławiony” Grzegorza Tomczaka, w którym – obok ludzi ze wszystkich stron świata – wypowiada się ks. Stanisław Oder, postulator w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.
Natomiast na 22 października TVP1 planuje premierę niezwykłego, pełnego unikatowych materiałów dokumentu „Tajemnica Jana Pawła II”, w którym narratorem jest ks. prałat Konrad Krajewski, ceremoniarz polskiego papieża.

Źródło:
;