Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Pod oknem

XI Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores w Krakowie

chór fot. puericantores.pl

Od 28 do 31 lipca w Krakowie odbędzie się XI edycja Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores. Pod Wawel przybędzie 21 rozśpiewanych dziecięcych i młodzieżowych chórów z całej Polski oraz Węgier i Białorusi.

 

Jak zwraca uwagę prezentka, s. Wanda Putyra, pełniącą funkcję sekretarza Polskiej Federacji Pueri Cantores, wydarzenie będzie okazją do budowania braterskich międzyludzkich relacji, bo odbywa się po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią. 

Federacja powstała po wojnie, by dzieci śpiewem w czasie liturgii modliły się o pokój. Tradycją kongresów jest modlitwa o pokój i jedność w Kościele. Siostra Wanda Putyra zaznacza, że kongres będzie miał charakter międzynarodowy, bo w polskich chórach śpiewają także ukraińskie dzieci, a do Krakowa przyjadą też chórzyści z Węgier i Białorusi. – Modlitwa o pokój między narodami będzie miała piękny wyraz, bo każdy będzie modlił się w swoim języku, a także modlitwa zostanie odmówiona w uniwersalnym języku dla Kościoła, czyli po łacinie – mówi sekretarz Polskiej Federacji Pueri Cantores. 

Modlitwa o pokój odbędzie się w sobotę 30 lipca o godz. 12.30 w kościele Mariackim, a przewodniczył jej będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Mieszkańcy Krakowa i Małopolski będą mogli w tym tygodniu wziąć udział w wielu wydarzeniach muzycznych w ramach XI Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores. W czwartek 28 lipca w tarnowskiej bazylice katedralnej Narodzenia NMP zaplanowany jest koncert jubileuszowy z okazji 30. rocznicy powstania Polskiej Federacji Pueri Cantores. W piątek 29 lipca na dziedzińcu zamku królewskiego na Wawelu odbędzie się uroczysta inauguracja kongresu, po której blisko 700 uczestników przemaszeruje drogą królewską do Filharmonii Krakowskiej, gdzie będzie miał miejsce kongres galowy. W sobotę 30 lipca program przewiduje serię koncertów w krakowskich kościołach w ramach „Nocy Chórów”. Podczas kongresu chóry będą koncertować na terenie Województwa Małopolskiego m.in. w Tarnowie, Wadowicach, Zakopanem, Olkuszu i Nowym Sączu.

Kongres zakończy się w niedzielę 31 lipca Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.puericantores.pl.

XI Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores patronatem objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Źródło:
;