Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Polska

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę (2-3 czerwca)

różaniec fot. Episkopat.pl

„Różaniec siłą chorych i cierpiących” to hasło XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 2-3 czerwca. Na pielgrzymkę zaproszone są róże Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.

 

Żywy Różaniec jest obecny prawie w każdej polskiej parafii. Wiele róż tworzy się także w przestrzeni internetowej. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca jest wspaniałą okazją, by członkowie jednej z największych wspólnot modlitewnych w Polsce spotkali się razem na modlitwie. Od 2012 r. istnieje ogólnopolska struktura i statut Stowarzyszenia Żywego Różańca, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź.

Hasło pielgrzymki „Różaniec siłą chorych i cierpiących” to jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 2 czerwca Apelem jasnogórskim w kaplicy cudownego obrazu, po którym nastąpi modlitewne czuwanie. Zakończy się Eucharystią o godz. 23.00. W sobotę spotkanie rozpocznie się przed szczytem jasnogórskim o godz. 9.30. Oprócz wspólnej modlitwy i medytacji na pierwszą sobotę miesiąca, pielgrzymi wysłuchają konferencji ks. Wojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych. Pielgrzymkę zakończy Msza święta o godz. 12.00, której będzie przewodniczył i wygłosi homilię bp Jan Glapiak, biskup oraz moderator Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej.

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które modlą się w intencjach polecanych przez Papieską Światową Sieć Modlitwy. Na każdy miesiąc wyznaczana jest jedna intencja. Zawiera ona różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Róże modlą się również za tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Każdy z członków wspólnoty różańcowej zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy. Liczba osób w róży odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego.

Założycielką Żywego Różańca, a także inicjatorką Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, jest bł. Paulina Jaricot, beatyfikowana w maju 2022 roku. Młoda dziewczyna żyjąca w porewolucyjnej Francji, dotknięta łaską nawrócenia pod natchnieniem Ducha Świętego założyła te dwa dzieła, które do dziś są wielką pomocą dla Kościoła. Paulina otaczała modlitwą i działalnością charytatywną misje na całym świecie. Skutecznie zachęcała do odmawiania modlitwy różańcowej, obejmując duchowym wsparciem tysiące osób z różnych krajów. Podejmowała też wiele innych dzieł, okazując miłosierdzie zwłaszcza najbiedniejszym. To wielka postać, która w służbie Bogu oddała wszystko, co miała: swoje życie, serce, majątek, pozycję społeczną i dobre imię.

Źródło:
;