Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Pod oknem

XIII Forum Młodych przygotowaniem do ŚDM 2016

Od piątku wieczorem w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Krakowie trwa XIII Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. W spotkaniu przygotowującym do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., zorganizowanym przez Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, uczestniczy około 250 osób z całej Polski.

 

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest fragment 5. rozdziału Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Marta Krawczyk, koordynatorka wydarzenia, podkreśliła, że forum z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także osób spoza archidiecezji krakowskiej.

„To nasze duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Polsce. W ubiegłym roku rozważaliśmy błogosławieństwo ‘ubodzy w duchu’, w tym roku ‘czystego serca’, a wszystko po to, aby w przyszłym roku wraz z papieżem Franciszkiem i młodzieżą całego świata pochylić się nad słowami ‘błogosławieni miłosierni’” – wyjaśniła ideę forum Krawczyk.

W ramach wydarzenia młodzież uczestniczyła już w Drodze Krzyżowej z kopią Krzyża ŚDM w kościele św. Mikołaja w Krakowie, poznawała Ruch Czystych Serc, pielgrzymowała do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie oraz wysłuchała koncertu zespołu Talitha Kum. Każdego dnia młodzi uczestniczą w modlitwie brewiarzowej, Eucharystii oraz konferencjach i spotkaniach w grupach.

Jednoczący i duchowy wymiar spotkania podkreślają sami uczestnicy. „Poznałem tutaj wielu wspaniałych ludzi – osób, dla których trwanie przy Bogu i czystość życia jest naprawdę czymś ważnym” – powiedział Mateusz. „Najważniejszą rzeczą dla mnie podczas tego spotkania jest nakierowanie myśli w stronę Boga – to piękna odskocznia od szkoły, studiów i zwykłej, często bardzo szybko mijającej codzienności” – oceniła z kolei Ewa.

Dziś uczestnicy forum spotkali się na Wawelu z kard. Stanisławem Dziwiszem, metropolitą krakowskim.

Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej to bezpośrednia odpowiedź na apel Jana Pawła II, aby co roku Niedziela Palmowa stała się Światowym Dniem Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. Organizatorem spotkań jest Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, który jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, oficjalnie zarejestrowanym w 2007 r. Wcześniej funkcjonował jako Grupy Apostolskie, które stanowiły szkołę chrześcijańskiego życia oraz miejsce nauki osobistego apostołowania i dawania świadectwa wiary przez młodzież.

Źródło:
;