Imieniny: Pelagii, Brygidy, Walerii

Wydarzenia: Światowy Dzień Opieki Paliatywnej

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński XV Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej.

W dniach 7-9 kwietnia w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Krakowie odbyło się jubileuszowe XV Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. W spotkaniu pod hasłem "Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny" uczestniczyło blisko 250 osób.

Jak podkreślali młodzi przybyli z różnych części archidiecezji krakowskiej, spotkanie co roku jest dla nich przestrzenią do nabrania sił w towarzystwie równieśników, dla których Bóg jest bardzo ważny. "Czasami na co dzień trudno przyznawać się do Chrystusa, pobyt tutaj daje jednak moc i utwierdza nas w przekonaniu, że tylko z Nim warto iść przez życie" - powiedziała Ania.

"To czas, kiedy mamy możliwość otworzyć się na Pana Boga. Mamy tutaj kaplicę, więc w zasadzie cały weekend dosłownie mieszkamy z Nim pod jednym dachem. A także z Maryją, której słowa »Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny« uczyły nas, żeby doceniać to, co Bóg nam daje" - dodał Bartek.

Jak podkreślają organizatorzy, Forum Młodych to bezpośrednia odpowiedź na apel Jana Pawła II, aby co roku Niedziela Palmowa stała się Światowym Dniem Młodzieży na szczeblu diecezjalnym.

"To, co przemawia za tym, że ludzie tu przyjeżdżąją, to obecność Boga. Choć wydawać, by się mogło, że dziś młodzi nie chodzą do Kościoła, każdy z nich jednak odczuwa swego rodzaju subiektywny głód wewnętrzny. Na naszym forum gromadzi się młodzież, która szuka jego wypełnienia w Jezusie" - powiedział współorganizator spotkania, Konrad Wrocławiak.

W ramach wydarzenia młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej z kopią krzyża Światowych Dni Młodzieży. Codziennie młodzi brali udział w modlitwie brewiarzowej i Eucharystii. Zorganizowano dla nich również specjalny koncert "Wyrwanych z niewoli". Najważniejsze jednak, że w sobotę rano spotkał się z nimi abp Marek Jędraszewski.

W wygłoszonej prelekcji metropolita krakowski nauczał  jak głosić Chrystusa światu, który się od Niego specjalnie odwraca. Wskazał, że coraz bardziej w Europie podkreśla się, że chrześcijaństwo powinno odejść do lamusa.

Zaznaczył także, że obserwowane od XVIII w. próby wyeliminowania wiary z życia człowieka, doprowadziły do sytuacji kiedy zarówno wiek XX i XXI stały się wiekiem męczenników. Mówił także o tym w pryzmacie tego, że i młodzi często czują dyskomfort, przyznając się do Jezusa w swoich środowiskach. "Trzeba żyć pamięcią tych męczenników dlatego, że są to ludzie, którzy uwierzyli w Chrystusa do końca. Byli gotowi dla Jego prawdy cierpieć i oddać nawet własne życie, wierząc głęboko w to, że trzeba im tę końcówkę życia bardzo ściśle związać z męczeństwem Chrystusa na krzyżu" - powiedział. 

Hierarcha przestrzegał młodych przed pseudowartościami, które współcześnie kreuje się w Europie - aborcją, eutanazją czy też wyznawaniem ideologii gender - bo jak uznał, wizja człowieczeństwa bez Boga nie potrafi odpowiedzieć dlaczego człowiek kocha i gdzie ostatecznie zmierza jego życie.

"Prawdą o człowieku jest Jezus Chrystus, bo w Nim odkrywamy naszą godność, sens miłości, sens cierpienia, a także umierania i fundament nadziei, że nie wszystko kończy się wraz z naszą śmiercią. Tylko Chrystus jest takim kluczem" - podsumował na zakończenie swojej obecności na wydarzeniu abp Jędraszewski.

"To spotkanie młodych jest wyjątkowe - na początku Triduum Paschalnego młodzież ma możliwość odkrywania Chrystusa, który podczas Świąt Wielkanocnych jest najbardziej obecny. W tym roku szczególnie patronowała nam Maryja - bardzo chcemy, by właśnie na tym spotkaniu młodzi nauczyli się od niej jak trwać w codzienności przy cierpiącym Chrystusie" - podsumował spotkanie ks. Paweł Kubani, moderator diecezjalny Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

Organizatorem wydarzenia był Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej - publiczne stowarzyszenie wiernych zarejestrowane w 2007 r. Wcześniej funkcjonował jako Grupy Apostolskie, które stanowiły szkołę chrześcijańskiego życia oraz miejsce nauki osobistego apostołowania i dawania świadectwa wiary przez młodzież.

Oceń treść:
Źródło:
;