Imieniny: Marii, Marka, Mirelli

Wydarzenia: Światowy Dzień Uśmiechu

Pod oknem

XV Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Wasze różańcowe modlitwy niech będą jednym wołaniem do Boga o nadzieję dla świata, dla Polski, dla Kościoła w Polsce. Proszę was o to bardzo mocno – mówił abp Marek Jędraszewski do zelatorów i członków Żywego Różańca podczas pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Wszystkich zebranych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powitał jego kustosz – ks. Zbigniew Bielas. Nawiązując do hasła XV Pielgrzymki Żywego Różańca do Łagiewnik – „Ewangelizacja z różańcem” przywołał słowa bł. ks. Michała Rapacza: „Każdy katolik powinien mieć i ze sobą nosić zawsze poświęconą cząstkę różańca. Tego nigdy się nie wstydzić, boć to najpiękniejszy order jaki może posiadać wyznawca Chrystusa i Jego Boskiej Matki”. – Z tymi najpiękniejszymi orderami przybywamy i ten najpiękniejszy order towarzyszy nam każdego dnia – mówił kustosz zwracając się do zelatorów i członków Żywego Różańca zgromadzonych w Łagiewnikach.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na zarysowany przez Koheleta obraz życia człowieka, który nosi w swojej naturze skutki grzechu pierwszego Adama i stąd jego egzystencja naznaczona jest przemijaniem i trudem codzienności. Głęboki pesymizm wyraża się w słynnej frazie: „Marność nad marnościami – powiada Kohelet – wszystko marność”. – Jednakże Bóg w swojej łaskawości, w swoim nieskończonym miłosierdziu sprawił, że człowiek został wyrwany z tego powszechnego pesymizmu, z przekonania, że ponad marności tego świata nie ma niczego więcej, bo przyszedł na świat Jednorodzony Syn Boży – Jezus Chrystus, którego św. Paweł nazwie nowym Adamem – mówił metropolita krakowski podkreślając, że Nowe Przymierze naznaczone jest wielką wizją człowieka odkupionego przez Jezusa Chrystusa, a przez to przesyconego nadzieją.

– Ewangelia jest księgą nadziei. Nadziei, którą cieszą się ci wszyscy, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa, że jest Synem Bożym, że jest Zbawicielem świata, że jest Odkupicielem człowieka, i przez to są przekonani, że jak razem z Chrystusem umarli podczas przyjmowania chrztu świętego – umarli dla grzechu, tak razem z Chrystusem zmartwychwstaną – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że wielkie dzieło zbawienia i odkupienia zawarte w Ewangelii rozważane jest podczas modlitwy różańcowej.

– Przysuwając ziarenka różańca wchodzicie w głąb tajemnic radości przyjścia Pana Jezusa na świat. Rozważacie tajemnice światła, bo On przychodząc na świat, nauczając i dobrze czyniąc stał się światłością dla świat, a ci wszyscy, którzy w Niego wierzą, stają się uczestnikami Jego światłości. Rozważacie także Jego cierpienie i mękę dla nas, dla naszego zbawienia, począwszy od konania Jezusa w Ogrójcu, aż po Jego ostatnie słowa „Ojcze w Twoje ręce oddaję Ducha Mego”. A potem tajemnice Jego chwały – zmartwychwstania, wniebowstąpienia; chwały, która staje się udziałem Jego ludu, Jego Kościoła w chwili, kiedy na Apostołów i Matkę Najświętszą zstępuje zesłany od Ojca przez Chrystusa Duch Święty; a wyniesienie do chwały Najświętszej Maryi Panny jest zapowiedzią także naszego wyniesienia – mówił metropolita krakowski.

– Chrystus – Nowy Adam daje nam swoim wiernym uczniom siłę i nadzieję, która sprawia, że już jesteśmy zbawieni mocą nadziei ożywiającej nas, ożywiającej całą naszą codzienność mimo trudów, mimo przemijania – dodawał arcybiskup cytując nauczanie św. Pawła a także przywołując intuicje Gabriela Marcela, który napisał: „Dusza istnieje tylko dzięki nadziei; nadzieja, być może, stanowi sam ten materiał (tworzywo, tkaninę), z którego uczyniona jest nasza dusza” a także „Rozważania o śmierci” kard. Karola Wojtyły. – Nasza chrześcijańska nadzieja musi być przesłaniem dla współczesnego świata, który tak często pogrąża się w beznadziei – podkreślał metropolita. – Wasze różańcowe modlitwy niech będą jednym wołaniem do Boga o nadzieję dla świata, dla Polski, dla Kościoła w Polsce. Proszę was o to bardzo mocno – zaapelował do zgromadzonych w Łagiewnikach.

Przytoczył także fragmenty Noty Dykasterii Nauki Wiary „Królowa Pokoju” na temat doświadczenia duchowego związanego z Medziugorie. Zwrócił uwagę, że w dokumencie podkreślono, że sama Gospa (Matka Boża) stwierdza, że to świadectwo chrześcijan, bardziej niż orędzia, jest prawdziwym światłem dla świata.

Na koniec liturgii ks. Stanisław Szczepaniec podziękował abp Markowi Jędraszewskiemu za dzisiejszą modlitwę i słowo, a także za wieloletnią troskę o wspólnoty Żywego Różańca w Archidiecezji Krakowskiej. Diecezjalny moderator Żywego Różańca podziękował także parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie, w której są 23 róże różańcowe – ich członkowie zaangażowali się we wszystkie modlitwy i posługi podczas dzisiejszej pielgrzymki do Łagiewnik.

Abp Marek Jędraszewski pobłogosławił obraz bł. Pauliny Jaricot – inicjatorki Żywego Różańca, który będzie towarzyszył członkom wspólnot podczas spotkań zelatorów w rejonach. Metropolita krakowski podziękował wszystkim uczestnikom pielgrzymki do Łagiewnik i zachęcił do częstej lektury Pisma Świętego, do czego nawoływała także Matka Boża w Medziugorie, by tam odnajdywano głębokie treści do różańcowych rozważań.

Źródło:
;