Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Jan Paweł II na dziś

 fot. materiały prasowe

W sobotę 20 czerwca zakończyła się XVI edycja Konkursu Papieskiego Instytutu Tertio Millennio. Finał wydarzenia pod hasłem „Życie i wolność - dar i zadanie” odbył się jednocześnie w 9 regionach Polski.

Wydarzenie, które miało charakter etapowy, nawiązywało do 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. - Chcieliśmy zaprosić młodych do refleksji nad swoim życiem i spojrzeniem na nie zarówno jak na dar, jak i na zadanie. Chcemy poprzez przykład Jana Pawła II ukazać, że życie to nie jest tylko prywatna sprawa każdego, ale swego rodzaju zobowiązanie wobec innych - wyjaśniła Anna Janczyk, wiceprezes Instytutu.

W ramach Konkursu Papieskiego uczestnicy musieli najpierw rozwiązać on-line quiz złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań na temat papieża Polaka. W drugim etapie wzięli udział uczestnicy, którzy odpowiedzieli na minimum 51% pytań. 

Następnym zadaniem był kolejny test on-line, którego tematyka objęła fragmenty z biografii i nauczania Jana Pawła II oraz zagadnienia z lektur. Uczestnicy z każdego regionu, którzy poradzili z nim sobie najlepiej, musieli napisać esej na jeden z tematów podanych na stronie www.konkurspapieski.pl. 

Dzisiaj nastąpiły obrony napisanych prac przed specjalnymi komisjami, ale ze względów bezpieczeństwa ograniczona została liczba osób obecnych na finale i nie przeprowadzono uroczystej gali. - Obrony przygotowanych prac były bardzo ciekawe - młodzi często poruszali zagadnienia poczucia odpowiedzialności za Polskę oraz tego, jak właściwie odpowiadać na wyzwania Ojca Świętego, zwłaszcza w perspektywie wolności. Co ważne, w niektórych pracach pojawiły się nawiązania do trwającej pandemii - opisała Janczyk. 

Jak dodał prezes Instytutu Tertio Millennio, o. Maciej Zięba OP, po wynikach testów i poziomie prac pisemnych widać było bardzo dobre przygotowanie młodych. - Z jednej strony pandemia utrudniła w tym roku prowadzenie konkursu, ale z drugiej strony może uczestnicy mieli więcej czasu, by jak najlepiej rozeznać się w zaproponowanych przez nas materiałach i tematach - ocenił dominikanin.

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali vouchery na wyjazd do Rzymu. Partnerem Konkursu Papieskiego była Fundacja PZU. Nagrody ufundowane zostały przez Związek Harcerstwa Polskiego, a także wydawnictwo Znak oraz Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę. 

Organizatorem Konkursu Papieskiego jest Instytut Tertio Millennio. Został założony w 1995 r. przez o. Macieja Ziębę OP. Skupia on młodych ludzi podejmujących dyskusję ze środowiskami i grupami prezentującymi często odmienne poglądy oraz chcących pogłębić swą wiedzę w zakresie nauczania Jana Pawła II, przede wszystkim katolickiej nauki społecznej.

Oceń treść:
Źródło:
;