Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Jan Paweł II na dziś

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia fot. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Jak każdego roku stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowują w Krakowie obchody Dnia Papieskiego. XVIII Dzień Papieski obchodzić będziemy w niedzielę, 14 października 2018 roku. W tym Dniu Papieskim nasze rozważania i działania chcemy zogniskować wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W bieżącym roku przeżywamy 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958r. papież Piusa XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej; 28 września 1958 roku zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia). W tym roku przeżywać też będziemy 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Metropolity Krakowskiego– działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku. Dzień Papieski będziemy też niewątpliwie przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Nasze krakowskie obchody rozpoczniemy już w sobotę, 13 października. O godzinie 11.00 na terenie Centrum JP2 „Nie lękajcie się” (ul. Totus Tuus 34) odbędzie się 2 Bieg Papieski. Ideą przewodnią Biegu jest uczczenie postaci św. Jana Pawła II. Mając na względzie słowa i postawę naszego patrona chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna w życiu człowieka jest aktywność fizyczna. Ani sfera ducha, ani sfera ciała, ani sfera umysłu nie mogą bowiem funkcjonować w próżni. Prawdziwy rozwój człowieka wymaga kształtowania tych trzech sfer równomiernie. Bieg Papieski to projekt, który zapoczątkowaliśmy przed rokiem i pragniemy zaszczepić w papieskim mieście Krakowie.

O godzinie 17:00 na Rynku Głównym stypendyści w żółtych koszulkach spotkają się z mieszkańcami Krakowa, aby razem zatańczyć belgijkę i w ten sposób zaznaczyć swoją obecność w lokalnej społeczności.

O godzinie 18:00 w Bazylice św. Floriana (ul. Warszawska 1b) stypendyści poprowadzą różaniec, a o godz. 18:30 odbędzie się Msza Święta z ich udziałem. O 20:00 odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu poprowadzona razem ze wspólnotą „Chrystus w Starym Mieście”, podczas której będzie miała miejsce również uliczna ewangelizacja.

W niedzielę 14 października, oficjalne obchody uczcimy o godz. 13:00 uroczystą Mszą Świętą w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego.

Tego samego dnia stypendystów będzie można spotkać przy parafii św. Jadwigi Królowej (ul. Łokietka 60), gdzie od godziny 10.00 do godziny 16.00 na rodziny będzie czekało wiele różnych atrakcji. Wśród nich m.in.: zabawy dla dzieci, gry edukacyjne, salon fryzur, malowanie twarzy, bańki mydlane, balonowe zoo. Wartymi uwagi będą również: loteria fantowa oraz kiermasz ciast wykonanych przez samych stypendystów oraz fotobudka.

O godzinie 16:00 spotkamy się tam z gościem specjalnym, a godzinie 17.30 odbędzie się spektakl – napisany i zagrany przez stypendystów krakowskiej wspólnoty.

Patronat honorowy nad XVIII Dniem Papieskim objął J.E. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz Urząd Miasta Krakowa.

 

Dla nas, stypendystów, coroczne obchody Dnia Papieskiego są okazją do poznania naszych darczyńców - osób, dzięki którym możemy studiować w Krakowie i realizować nasze pasje. Dla nich z kolei jest to okazja, żeby poznać nas, porozmawiać z nami i doświadczyć wspaniałej, ciepłej atmosfery, która panuje w naszej wspólnocie stypendystów.

Obchodzimy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Ucząc się z tego, co przeminęło należy również mieć na uwadze przyszłość naszego narodu i Kościoła. Tak jak mówił nasz patron, Jan Paweł II, to młodzi ludzie są przyszłością świata i nadzieją Kościoła. Warto zatem włączyć się w świętowanie Dnia Papieskiego, wesprzeć fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i mieć realny wpływ na przyszłość Polski, Kościoła i świata.

Oceń treść:
Źródło:
;