Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński Dzień Papieski 2017

Jak co roku stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowują w Krakowie obchody Dnia Papieskiego. Tym razem będą one nawiązywać do dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a przebiegać pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”.

- Temat ojcostwa jest niezmiernie ważny we współczesnej rzeczywistości i to we wszystkich jego aspektach. Zarówno więzi fizycznej, jak i duchowej - mówi Karolina Szabat rzecznik krakowskiej wspólnoty stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Pewnie dlatego w ramach nadchodzącego 18. już Dnia Papieskiego przewidziano w Krakowie różne propozycje, które zgromadzą całe rodziny. 14 października, kiedy wypadną kolejne obchody wydarzenia, o godz. 13:00 odbędzie się uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, której przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.

- To jest to najgłębsze promieniowanie ojcostwa, pochodzące od naszego Stwórcy. I dotyka bardzo mocno całych rodzin, ponieważ powinny one być jednością na wzór Trójcy Świętej. Spotkamy się na Eucharystii, by zbudować wielką wspólnotę, wdzięczną za dar życia św. Jana Pawła II - tłumaczy Szabat.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Stypendyści zapraszają wszystkich w niedzielę od 10:00 do 16:00 do parafii św. Jadwigi Królowej (ul. Łokietka 60) do „Miasteczka Rodzinnego”.

- Na rodziny będzie czekało mnóstwo przeróżnych niespodzianek. Między innymi salon fryzur, malowanie twarzy, bańki mydlane czy balonowe zoo. Będzie również loteria z wejściówkami do muzeów, teatrów i wrotkarni oraz kiermasz ciast wykonanych przez samych stypendystów, a także fotobudka - opisuje rzeczniczka. Po zabawach o godz. 16:00 uczestników odwiedzi gość – niespodzianka, a po tym spotkaniu stypendyści zaprezentują spektakl, który sami stworzyli.

Tak naprawdę jednak obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się już w sobotę. O godzinie 11:00 wystartuje 2. Bieg Papieski, którego celem jest uczczenie postaci św. Jana Pawła II właśnie poprzez aktywność fizyczną, która była dla niego niezmiernie ważna.

Po południu natomiast stypendyści zachęcą krakowian i turystów do odtańczenia belgijki na Rynku Głównym. O godzinie 18:00 w bazylice św. Floriana (ul. Warszawska 1b) z kolei poprowadzą oni różaniec, a o godz. 18:30 odbędzie się tam Msza Święta z ich udziałem. Dzień sobotni zwieńczy adoracja Najświętszego Sakramentu, przygotowana razem ze wspólnotą „Chrystus w Starym Mieście”, która rozpocznie się o godz. 20:00.

Jak dodaje Szabat taki sposób przeżywania 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły, jak i 60. rocznicy jego sakry biskupiej bardzo uzupełnia szereg konferencji i oficjalnych spotkań, które organizowane są z tej okazji.

- Chcemy wyjść do ludzi i podzielić się naszą radością z takiego patrona. Takie doświadczenie - zabawy, spotkania czy spektaklu - są wyjątkowym dopełnieniem teoretycznych zagadnień związanych z nauczaniem św. Jana Pawła II. Mówi się o nas często „żywy pomnik papieża Polaka”. Chcemy naszymi talentami i zaangażowaniem uczcić ten dzień i spotkać się z darczyńcami, którzy wrzucają ofiary do puszek, dzięki którym przez cały rok otrzymuje stypendia i możemy się kształcić i rozwijać nasze pasje - podkreśla Szabat.

Patronat honorowy nad XVIII Dniem Papieskim w Krakowie objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Oceń treść:
Źródło:
;