Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema

Wydarzenia: Dzień Przyjaciela

Dialog

XX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

 fot. Fotolia.com

Obchody Ogólnopolskiego XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będą miały miejsce w diecezji kieleckiej we wtorek, 17 stycznia 2017 r.

 

Ponad 20 lat temu biskupi polscy do kalendarza kościelnego wpisali ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu. Była to odpowiedź na wezwanie soborowego dokumentu Nostra aetate, aby „ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy”. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii” (św. Jan Paweł II).

Hasłem tegorocznego, już XX Dnia Judaizmu w Polsce są słowa z Księgi Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (20,7).

Gościem specjalnym ogólnopolskich obchodów jubileuszowego, XX Dnia Judaizmu w Kielcach będzie rabin prof. Abraham Skórka - rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabin gminy żydowskiej Benei Tikva, przyjaciel Papieża Franciszka.

Centralnym punktem obchodów XX Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne w Bazylice Katedralnej o godz. 16.30. W programie znalazły się ponadto: konferencja prasowa, modlitwy w miejscach pamięci, sesja naukowa z wykładem rabina prof. Skórki i dyskusja panelową, otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym, wieczorna modlitwa psalmami.

 

W Krakowie obchody odbędą się w sobotę, 21 stycznia. O godz. 18.00 w synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24, odbędzie się Hawdala – wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów na zakończenie szabatu z udziałem kard. Stanisława Dziwisza oraz przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusza Jakubowicza. O godz. 19.00 w synagodze Kupa przy ul. Miodowej 27 wykład „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść. Jak przekonać Boga, aby w trzech krokach zrobił z ciebie proroka?” wygłosi rabin Boaz Pash.

Oceń treść:
;