Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka

Wydarzenia: Światowy Dzień Onkologii

Solidarność

XXIV Wigilia Jana Kościuszko przyjedzie do potrzebujących

 fot. Łukasz Kaczyński

To już tradycja, że przed Świętami na Rynku Głównym w Krakowie na Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących gromadzą się tłumy. Ponieważ z powodu pandemii nie jest to możliwe, w tym roku XXIV Wigilia Jana Kościuszko zostanie przeprowadzona w formie samochodowego konwoju.

Jak przyznaje Jan Kościuszko, pomysłodawca wydarzenia, brak wigilijnego stołu na krakowskim Rynku jest kolejnym poruszającym symbolem pandemii. - Zrozumieliśmy, że w dotychczasowej formie nie uda się nam spełnić wszystkich obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Jednocześnie czuliśmy, że trwa szczególny rok, w którym pomoc dla osób bezdomnych i samotnych jest jeszcze bardziej potrzebna. Musieliśmy więc znaleźć alternatywne rozwiązanie - wyjaśnia.

Stał się nim konwój samochodowy, który rozwiezie żywność do potrzebujących. - Dzięki naszym staraniom i wsparciu partnerów, przygotujemy kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i rozwieziemy je do wskazanych miejsc, w tym noclegowni czy ośrodków, które zajmują się osobami bezdomnymi - przybliża Kościuszko.

Lista miejsc, które zostaną odwiedzone przez wolontariuszy została przygotowana w ścisłej współpracy z Fundacją Brata Alberta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - organizacjami, które doskonale znają trudności, z jakimi mierzą się osoby bezdomne i potrzebujące.  

Wśród potraw, które trafią do osób bezdomnych i ubogich, znalazły się m.in. bardzo dobrej jakości kiełbasa, pierogi, kasza z gulaszem czy grzybami, bigos świąteczny, karpie oraz wiele słodyczy - wszystko hermetycznie zapakowane. - Cieszę się, że pomimo wielu przeciwności, jakie w tym roku nas spotykają, nadal możemy i potrafimy dzielić się z tymi, których los dotyka jeszcze mocniej - podkreśla Kościuszko.

Specjalny konwój wyruszy 20 grudnia o godzinie 9.00 z Rynku Głównego w Krakowie do noclegowni i instytucji wspierających osoby potrzebujące, by przekazać im świąteczne paczki pełne artykułów spożywczych i gotowych posiłków, które będzie można zjeść na miejscu, ale też odgrzać w późniejszym czasie.

Podczas ubiegłorocznej edycji Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących w Krakowie wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw. Organizatorem Wigilii od ponad dwudziestu lat jest „Grupa Kościuszko M2B” oraz restauracje  „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni.”

Jan Kościuszko to znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło”. Jest pomysłodawcą i organizatorem mającej miejsce na krakowskim Rynku już od ponad dwudziestu lat Wigilii dla Potrzebujących. Za swoją działalność charytatywną został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;