Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa

Wydarzenia:

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W piątkowy wieczór w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbyła się modlitwa o wylanie Ducha św. na Kraków. Modlitwę poprowadziła pierwsza w Polsce filia Wspólnoty Maryja Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.

 

Wspólnie z krakowskimi członkami tej grupy katolickiej modlili się także jej włoscy przedstawiciele. "W centrum naszej wspólnoty, w centrum naszej modlitwy, naszej komunii i doświadczenia bycia Kościołem jest Maryja" - mówił o wspólnocie na początku spotkania o. Fabio Bartoli, charyzmatyk i ewangelizator.

O. Fabio podkreślił we wstępie do modlitwy o wylanie Ducha św. na Kraków, że nikt bez Maryi nie może przyjąć Ducha św. "Biada nam, gdybyśmy nie mieli Maryi pośród nas. Ona jest naszą Matką w tym momencie, teraz. Poślij na nas Twojego Ducha Matko. Wyciągnij Twoje ręce nad nami i wzywaj nad nami Ducha Bożego" - modlił się.

"W naszej wspólnocie odkrywamy kim naprawdę jest Maryja. Że jest pierwszą charyzmatyczką w naszym Kościele i przez Nią przechodzi wiele łask, czego sama osobiście doświadczyłam już wiele razy" - przyznała jedna z koordynatorek krakowskiej Wspólnoty Maryi, Małgorzata Styczeń.

W piątkowej modlitwie w sanktuarium na Białych Morzach dominowała modlitwa językami. Bardzo wymowne było także przytulenie sąsiada z ławki kościelnej jako znak przekazywania radości Ducha św. Animację modlitewną spotkania poprowadziła ponad stuosobowa grupa osób należących do rzymskiej i krakowskiej Wspólnoty Maryja Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.

"Filii naszej wspólnoty w Krakowie od zawsze towarzyszyły osoby błogosławionych męczenników franciszkańskich z Peru, którzy są postrzegani jako orędownicy pokoju. Dlatego oczywistym elementem naszego dzisiejszego spotkania jest również modlitwa o bezpieczny przebieg nadchodzących Światowych Dni Młodzieży" - wyjaśnił opiekun krakowskiej Wspólnoty Maryi, o. Andrzej Gutkowski OFMConv.

Ta troska została także wyrażona w Eucharystii wieńczącej spotkanie, ponieważ jej końcowe błogosławieństwo dokonane zostało relikiwiami pierwszego stopnia o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego - patronów krucjaty różańcowej o pokój w Europie i o ochronę przed niebezpieczeństwem terroryzmu.

Wspólnota Maryja powstała w 1976 r. Jest to środowisko modlitewne, z którego zrodziła się cała katolicka odnowa charyzmatyczna w Kościele włoskim. Wspólnota Maryja kładzie nacisk na wspólnotową modlitwę charyzmatyczną, która tworzy przestrzeń spotkania dla osób nawet niekoniecznie związanych z odnową. Za zgodą kard. Stanisława Dziwisza krakowska filia tej wspólnoty działa od listopada ubiegłego roku.

Źródło:
;