Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Wspomnienia

Za dwa dni akcja „Polski Rzym”

 fot. wikimedia.org

„Polski Rzym” – to hasło międzynarodowej akcji, która promuje postać Jana Pawła II i wpisuje się w przygotowanie do beatyfikacji papieża Polaka. Jej organizatorami są: amerykańska wytwórnia filmowa z Nowego Jorku „Grassroots Films” oraz bydgoska Fundacja „Wiatrak”. Od wielu dni w Internecie jest dostępny także specjalny zwiastun.

 

W marcu tego roku w Nowym Jorku odbyły się zdjęcia do klipów promujących postać Jana Pawła II. „Wiatrak” wraz z zaprzyjaźnioną wytwórnią poprzez akcję na Facebooku chcą zmobilizować Polaków, uczestników uroczystości beatyfikacyjnych by wyrazili swoje podziękowanie Janowi Pawłowi II. – Chcemy zwołać wszystkich rodaków 1 maja na godz. 15 na Plac Świętego Piotra w Rzymie i powiedzieć: dziękujemy Janie Pawle II – powiedział Maciej Syka.

Bydgoszczanin brał udział w promowaniu akcji „Polski Rzym” wraz z amerykańskimi aktorami – Michaelem Campo i Jeffreyem Azie. – Nie można przejść obojętnie wobec takiego wydarzenia. To wyjątkowy czas, który niesie ze sobą wielkie wezwanie dla nas – gdziekolwiek jesteśmy, żyjemy, budujemy rzeczywistość. My jesteśmy przyszłością i nadzieją świata i Kościoła. Tak wiele razy mówił o tym Jan Paweł II. Pójdźmy za nim – dodał Maciej Syka.

„Polski Rzym” ma być wielkim dziękczynieniem za Jana Pawła II. Wszystko rozpocznie się 1 maja o godz. 10 od udziału we Mszy św. beatyfikacyjnej. – Po niej rozłożymy ogromną biało-czerwoną flagę z napisem „Dziękujemy Ci JPII”. Godzina 15 to spotkanie Polaków przy prawej fontannie na Placu Świętego Piotra. Wspólnie odmówimy koronkę i zaśpiewamy „Barkę” – zapowiedział Maciej Syka. Organizatorzy zachęcają również do łączności duchowej tych, którzy nie wyjadą do Rzymu, aby spotkali się w domach, wspólnotach oraz swoich lokalnych świątyniach.

Amerykańska wytwórnia ma już na swoim koncie takie produkcje jak „Ludzkie doświadczenie”, a także „Rybacy ludzi”. Z pierwszym filmem wytwórnia odwiedziła Polskę podczas specjalnej trasy w maju 2010 roku. Teraz owocem – można śmiało powiedzieć – wręcz przyjaźni, jest „Polski Rzym”.

Zobacz filmik promujący spotkanie.

Źródło:
;