Imieniny: Hieronima, Sebastiana, Ireny

Wydarzenia: Święto Słuzby Więziennej

Pod oknem

Zakończyło się XVI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej

 fot. Łukasz Kaczyński

Ponad 250 osób uczestniczyło od piątku do niedzieli w XVI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Młodzi rozważali słowa fragmentu 1. rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”.

Duchowe wzrastanie w wierze w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Krakowie rozpoczęli oni od piątkowej Drogi Krzyżowej, podczas której każdy mógł przybić gwóźdź z napisem „To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech”.

Sobota była dniem spotkaniem – najpierw młodych odwiedził bp Damian Muskus, który wskazał jak bardzo ważne jest hasło przewodnie Forum: „Nie bój się…”. – Te dni bycia razem nakłaniają nie tyle do tego, żebyście się nie bali, ale żebyście byli odważni. Niech ta odwaga wyraża się w codziennym przyznawaniu się do Jezusa i świadczeniu o Jezusie, a to nie jest proste, bo często człowiek naraża się tym na przykrości czy kpiny – nauczał.

Jak dodał, wielkiej odwagi wymaga również przyznanie się do niepokojów i lęków, które odbierają człowiekowi prawdziwą wolność, pochodzącą jedynie od Jezusa. – Patrzcie pozytywnie na świat, życie i siebie samych. Życzę wam abyście z tego spotkania wyjechali pełni energii, optymizmu i wyzwoleni z wszystkiego, co was ogranicza. Żebyście nigdy nie zgubili Chrystusowej wolności! – mówił do młodych bp Muskus.

Po spotkaniu z biskupem na młodzież czekała gra terenowa, której głównym przesłaniem było otwarcie na drugiego człowieka. – Miała ona nauczyć nie tylko współpracy między sobą, ale również dać doświadczenie tego, że w życiu ludzie są sobie potrzebni nawzajem i nie można pozostawać obojętnym na problemy żadnego człowieka, także tego spotkanego na ulicy - opisała Sara Bounaoui, współorganizatorka wydarzenia.

Uczestnicy Forum przez cały weekend brali także udział w konferencjach, warsztatach, Mszach św. oraz modlitwie brewiarzowej. Sobotni wieczór zwieńczył pełen dynamizmu koncert uwielbienia, który poprowadził zespół Gospel Voice.

Jak przyznawali, bliska obecność Boga w specjalnie przygotowanej kaplicy, jak i radosny czas z rówieśnikami o podobnych poglądach, były dla nich wielkim wzmocnieniem. – To moje kolejne Forum. Nie da się ukryć, że uśmiech i radość rówieśników, którzy otwarcie dzielą się swoja wiarą, bardzo buduje. Dla mnie tutaj najważniejsza jest stała możliwość modlitwy przed Najświętszym Sakramentem oraz Eucharystia, podczas której najbardziej widać jedność Kościoła – powiedział Bartosz z drugiej klasy liceum.

Organizatorzy podkreślili, że młodzi mieli podczas wydarzenia nabrać radości z faktu, że są ludźmi wierzącymi. – Mamy nadzieję, że jak mówi tytułowe hasło nie będą się już bać – ani świadczyć o swojej wierze, ani wyjść do drugiego człowieka, ani stanąć w prawdzie o samym sobie względem Boga - podsumowała Bounaoui. W niedzielę uczestnicy Forum modlili się w katedrze na Wawelu na Mszy św., którą odprawił abp Marek Jędraszewski.

Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej stanowi odpowiedź na apel Jana Pawła II, aby co roku Niedziela Palmowa stała się Światowym Dniem Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. Organizatorem spotkań jest Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej – publiczne stowarzyszenie wiernych, które wcześniej funkcjonowało jako Grupy Apostolskie, będące szkołą chrześcijańskiego życia oraz miejscem dawania świadectwa wiary przez młodych ludzi.

Oceń treść:
Źródło:
;