Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Polska

Zakony męskie zachęcają do postu i pokuty w intencji pokoju na świecie

biały gołąb symbolizujący pokój fot. Fotolia.com Symbol pokoju

Do podjęcia w pierwszy piątek czerwca dnia postu i pokuty w intencji pokoju na świecie zachęcił w liście skierowanym do męskich wspólnot życia konsekrowanego i ich świeckich współpracowników Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ks. Dariusz Wilk CSMA. To odpowiedź na apele Ojca Świętego Franciszka o modlitwę w intencji pokoju, szczególnie dla Ukrainy. 

 

„Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, za aprobatą Konsulty i 150. Zebrania Plenarnego KWPZM, pragnę zaprosić wszystkie męskie wspólnoty życia konsekrowanego do podjęcie w I piątek miesiąca czerwca (02.06.2023 roku) dnia postu i pokuty w intencji pokoju na świecie” – napisał ks. Dariusz Wilk CSMA w liście skierowanym do przełożonych męskich wspólnot zakonnych, proboszczów parafii zakonnych oraz odpowiedzialnych za  zakonne dzieła i ich świeckich współpracowników.

Ks. Wilk przypomniał m.in. słowa Ojca Świętego Franciszka wypowiedziane podczas modlitwy Regina Caeli 7 maja br. „Odmawiajmy różaniec, prosząc Pannę Najświętszą o dar pokoju, szczególnie dla udręczonej Ukrainy. Oby przywódcy narodów wysłuchali pragnienia ludzi, którzy cierpią i pragną pokoju” – mówił wówczas Papież. Jak zaznaczył Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, dzień postu i pokuty w intencji pokoju ma być odpowiedzią na ten apel.

„Co do sposobu przeżywania tego dnia, towarzyszącej mu modlitwy oraz podjęciu konkretnej praktyki umartwienia, postu i pokuty, zgodnie ze wskazaniami Wyższych Przełożonych, pozostawiamy kreatywności poszczególnych męskich wspólnot życia konsekrowanego” – napisał ks. Wilk.

Do włączenia się w inicjatywę modlitwy o pokój zaproszone są również osoby świeckie, aby   „w jedności ze sobą błagać dobrego Boga o poruszenie serc tych, w których rękach jest dziś sprawa pokoju”.

Źródło:
;