Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Wspomnienia

Zakopane: Otwarcie wystawy „Na końcu zostałem góralskim Papieżem”

wystawa fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Z okazji zbliżającej się rocznicy 25-lecia wizyty Jana Pawła w Zakopanem, dziś na Krupówkach otwarto wystawę „Na końcu zostałem góralskim Papieżem”. Wystawa poświęcona jest słowom Ojca Świętego wypowiedzianym do ludzi gór podczas wypraw górskich w całym świecie.

 

W dniu 102. urodzin Jana Pawła II, w Zakopanem, przy ul. Krupówki – koło Oczka Wodnego, otwarto wystawę z okazji Jubileuszu 25-lecia wizyty Jana Pawła II w tym mieście. Na początku wystąpili aktorzy Teatru Witkacego oraz akordeonista Kuba Hubicki. Oficjalnego otwarcia dokonała wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, która zwróciła uwagę, że wizyta Jana Pawła II przed 25 laty to „cztery najważniejsze dni w historii miasta”. Na pamiątkę spotkania z Ojcem Świętym dziś na początku czerwca obchodzone są Dni Zakopanego.

Wystawa poświęcona jest słowom Ojca Świętego wypowiedzianym do ludzi gór podczas wypraw górskich w całym świecie. – Mamy nadzieję, że słowa polskiego papieża wywołają refleksję, przywołają spotkania z czasów pielgrzymek Jana Pawła II oraz pozwolą odbiorcom powrócić do chwil spędzonych w górach. Wtedy wszyscy będziemy mogli się poczuć góralami swojej własnej ziemi – powiedziała w czasie uroczystości Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego.

Na wystawę składają się obrazy Arkadiusza Walocha oraz zdjęcia Pawła Murzyna prezentujące Jana Pawła II podczas górskich wędrówek po Tatrach.

Tytuł wystawy nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Ojca Świętego do zespołu regionalnego „Śwarni” z Nowego Targu w 1984 r.: „...chociaż moją Ojczyzną jest cała Polska i wszystko co jest polskie, to jednak z tą częścią Ojczyzny, skąd przychodzicie, byłem szczególnie blisko związany, bo tam się urodziłem, tam spędziłem prawie całe moje życie, tam zostałem powołany do kapłaństwa i biskupstwa, i byłem waszym biskupem, góralskim biskupem i góralskim kardynałem, a na końcu zostałem góralskim Papieżem! Tegoście się nie spodziewali, ani ja…”.

Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku Jan Paweł II odwiedził Zakopane. U podnóża Wielkiej Krokwi celebrował Mszę św., w trakcie której hołd Ojcu Świętemu złożyli górale. Z tej okazji Archidiecezja Krakowska, we współpracy z miastem Zakopane oraz powiatem tatrzańskim, przygotowuje uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Centralne obchody odbędą się w dniach od 3 do 6 czerwca 2022 roku w Zakopanem – zwieńczy je Msza św. pod Wielką Krokwią z udziałem Episkopatu Polski, który w tych dniach będzie obradował w Księżówce.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej z tej okazji przygotowało m.in. serię „Aż po... Tatry!” – wspomnienia tych, którzy współtworzyli to niezwykłe wydarzenie oraz prowadzi akcję społeczną #NieWstydzęSięKrzyża.

Źródło:
;