Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Świat

Zamknięto proces konsultacji synodalnych

 fot. Łukasz Kaczyński Koncert "Bóg liczy na Ciebie!".

Nastąpiło oficjalne zakończenie etapu kontynentalnego procesu synodalnego, tym samym zamknięto konsultacje poprzedzające październikowe zebranie synodu biskupów. „Koniec konsultacji nie oznacza końca procesu synodalnego dla Ludu Bożego ani tym bardziej przerwania dialogu między Kościołem powszechnym i Kościołami lokalnymi” – zapewnia w specjalnym komunikacie Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

 

Etap kontynentalny obejmował 7 zgromadzeń kontynentalnych, których zadaniem było pogłębienie poprzez refleksję tego, co zebrano na poziomie diecezjalnym i krajowym. Delegaci zapoznali się z syntezą pierwszego etapu opracowaną przez sekretariat synodu, a następnie w atmosferze modlitwy rozważali, co odpowiada rzeczywistości ich kontynentu, jakich napięć doświadczają oraz co warto poruszyć na poziomie ogólnokościelnym. Po obradach, każde zgromadzenie kontynentalne opracowało (albo wkrótce opracuje) dokument podsumowujący (można je znaleźć tutaj: https://www.synod.va/en/synodal-process/the-continental-stage/final_document.html ).

„Wszystkie zgromadzenia były czasem łaski dla Kościoła” – podkreśla sekretariat synodu. Teraz rozpoczął się okres przygotowań do pierwszego zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności, które odbędzie się między 4 a 29 października 2023 r. Jest to również czas, w którym przed wspólnotami lokalnymi staje wyzwanie „wcielenia w życie «reform synodalnych» w ich codziennej działalności kościelnej przy jednoczesnej świadomości, że wiele z tego, co dotychczas dyskutowano i podjęto na poziomie lokalnym nie wymaga rozeznania Kościoła powszechnego lub interwencji ze strony magisterium Piotra” – dodaje sekretariat synodu.

Źródło:
;